Joe Thuney NFL Combine Stats
Guard | North Carolina State | Atlantic Coast Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Joe |
| Last Name: | Thuney |
| Nickname: | |
| Position: | Guard |
| College: | North Carolina State |
| Draft Class: | 2016 |
| Draft Age: | 23.5 |
Measurables
| Height: | 76.63 inches |
| Weight: | 304 pounds |
| BMI: | 37.27 |
| Arm Length: | 32.25 inches |
| Hand Size: | 9.63 inches |
| Wingspan: | 79.000 inches |
| Birthdate: | 11/19/1992 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.95 seconds | 40 Yard (MPH): | 16.53 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.84 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.71 seconds |
| Bench Press: | 28 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 28.5 inches |
| Broad Jump: | 110 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.54 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/21/2016 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 76.63 inches |
| Weight: | 304 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 9.63 inches |
| Arm Length: | 32.25 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By OG | % By Size |
| Height | 76.63" | 72.6 | -- |
| Weight | 304 lbs | 31.2 | -- |
| Hand Size | 9.63" | 30.5 | 28 |
| Arm Length | 32.25" | 19.6 | 13.3 |
| 40 Yd | 4.95 sec | 98.4 | 95 |
| 20 Yd | 2.84 sec | 98.6 | 96.4 |
| 10 Yd | 1.71 sec | 96.6 | 91.3 |
| Bench | 28 reps | 69.1 | 66.7 |
| Vertical | 28.5" | 61.5 | 46.1 |
| Broad Jump | 110" | 89.7 | 80.3 |
| Shuttle | 4.54 sec | 85.9 | 76.6 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
B
Overall Rating:
81
Max 100
| Size Rating: | 48/100 |
| Speed Score: | 96/100 |
| Agility Score: | 79/100 |
| Quickness Score: | 74/100 |
| Strength Score: | 73/100 |
Guard Success Factors (beta)
![]() | 26 or more 225lb Bench Press repetitions |
![]() | 4.70 or faster Shuttle Drill time |
![]() | Broad Jump 102 inches or better |
![]() | Vertical Leap of 30 inches or higher |

