Tyler Loos NFL Combine Stats
Offensive Tackle | Northern Illinois | Mid-American Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Tyler |
| Last Name: | Loos |
| Nickname: | |
| Position: | Offensive Tackle |
| College: | Northern Illinois |
| Draft Class: | 2015 |
| Draft Age: | 22.9 |
Measurables
| Height: | 76.63 inches |
| Weight: | 302 pounds |
| BMI: | 37.03 |
| Arm Length: | (N/A) inches |
| Hand Size: | (N/A) inches |
| Wingspan: | 79.000 inches |
| Birthdate: | 7/24/1992 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 5.35 seconds | 40 Yard (MPH): | 15.29 (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/6/2015 |
| 40 Yard Dash: | 5.45 seconds |
| 40 Yard (MPH): | 15.01 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 3.08 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.84 seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | 28.0 inches |
| Height: | 76.63 inches |
| Weight: | 294 lbs |
| Broad Jump: | 98 inches |
| Hand Size: | 10.13 inches |
| Arm Length: | 33 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.75 seconds |
| Three Cone: | 7.64 seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By OT | % By Size |
| Height | 76.63" | 21.8 | -- |
| Weight | 302 lbs | 25.7 | -- |
| Hand Size | (N/A)" | -- | -- |
| Arm Length | (N/A)" | -- | -- |
| 40 Yd | 5.35 sec | 34.3 | 16.7 |
| 20 Yd | (N/A) sec | -- | -- |
| 10 Yd | (N/A) sec | -- | -- |
| Bench | (N/A) reps | -- | -- |
| Vertical | (N/A)" | -- | -- |
| Broad Jump | (N/A)" | -- | -- |
| Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
I
Overall Rating:
(N/A)
Max 100
| Size Rating: | 24/100 |
| Speed Score: | 24/100 |
| Agility Score: | (N/A)/100 |
| Quickness Score: | (N/A)/100 |
| Strength Score: | (N/A)/100 |
Offensive Tackle Success Factors (beta)
| [N/A] | 4.65 or faster Shuttle Drill time |
| [N/A] | Better than a 7.85 Three Cone Drill Time |
| [N/A] | Broad Jump 102 inches or higher |
![]() | Faster than a 5.10 Forty Yard Dash Time |
