Thomas Rawls NFL Combine Stats
Running Back | Central Michigan | Mid-American Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Thomas |
| Last Name: | Rawls |
| Nickname: | |
| Position: | Running Back |
| College: | Central Michigan |
| Draft Class: | 2015 |
| Draft Age: | 21.8 |
Measurables
| Height: | 69 inches |
| Weight: | 215 pounds |
| BMI: | 32.51 |
| Arm Length: | 30.75 inches |
| Hand Size: | 9.50 inches |
| Wingspan: | 73.875 inches |
| Birthdate: | 8/3/1993 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.65 seconds | 40 Yard (MPH): | 17.59 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.76 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.69 seconds |
| Bench Press: | 15 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 35.5 inches |
| Broad Jump: | 116 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/20/2015 |
| 40 Yard Dash: | 4.46 seconds |
| 40 Yard (MPH): | 18.34 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.62 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.63 seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 69 inches |
| Weight: | 215 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 9.5 inches |
| Arm Length: | 30.75 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.37 seconds |
| Three Cone: | 7.10 seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By RB | % By Size |
| Height | 69" | 18.3 | -- |
| Weight | 215 lbs | 60.5 | -- |
| Hand Size | 9.50" | 63.2 | 71.7 |
| Arm Length | 30.75" | 40.7 | 58.8 |
| 40 Yd | 4.65 sec | 29.5 | 32.8 |
| 20 Yd | 2.76 sec | 13.5 | 18.8 |
| 10 Yd | 1.69 sec | 9.1 | 6.3 |
| Bench | 15 reps | 21.6 | 13.7 |
| Vertical | 35.5" | 66.1 | 69.1 |
| Broad Jump | 116" | 37.6 | 42.6 |
| Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
F
Overall Rating:
31
Max 100
| Size Rating: | 44/100 |
| Speed Score: | 31/100 |
| Agility Score: | (N/A)/100 |
| Quickness Score: | (N/A)/100 |
| Strength Score: | 24/100 |
Running Back Success Factors (beta)
![]() | Better than a 4.60 Forty Yard Dash Time |
![]() | Better than or equal to a 118 inch Broad Jump |
| [N/A] | Better than or equal to a 6.90 Three Cone Drill Time |
![]() | Taller than five feet eight inches |

