Tyler Lockett NFL Combine Stats
Wide Receiver | Kansas State | Big 12 Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Tyler |
| Last Name: | Lockett |
| Nickname: | |
| Position: | Wide Receiver |
| College: | Kansas State |
| Draft Class: | 2015 |
| Draft Age: | 22.6 |
Measurables
| Height: | 69.88 inches |
| Weight: | 182 pounds |
| BMI: | 26.83 |
| Arm Length: | 30.00 inches |
| Hand Size: | 8.38 inches |
| Wingspan: | 70.750 inches |
| Birthdate: | 9/28/1992 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.40 seconds | 40 Yard (MPH): | 18.59 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.59 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.55 seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 35.5 inches |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.07 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/10/2015 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 69.88 inches |
| Weight: | 182 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 8.38 inches |
| Arm Length: | 30 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By WR | % By Size |
| Height | 69.88" | 14 | -- |
| Weight | 182 lbs | 17.9 | -- |
| Hand Size | 8.38" | 5.7 | 12.7 |
| Arm Length | 30.00" | 10.2 | 28.4 |
| 40 Yd | 4.40 sec | 91 | 86.5 |
| 20 Yd | 2.59 sec | 78.7 | 76.1 |
| 10 Yd | 1.55 sec | 79 | 77.7 |
| Bench | (N/A) reps | -- | -- |
| Vertical | 35.5" | 57.4 | 62.8 |
| Broad Jump | (N/A)" | 57.9 | 68.4 |
| Shuttle | 4.07 sec | 87.4 | 82.1 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
C
Overall Rating:
66
Max 100
| Size Rating: | 16/100 |
| Speed Score: | 88/100 |
| Agility Score: | 84/100 |
| Quickness Score: | 78/100 |
| Strength Score: | (N/A)/100 |
Wide Receiver Success Factors (beta)
![]() | Better than a 4.60 Forty Yard Dash Time |
| [N/A] | Better than a 120 inch Broad Jump |
| [N/A] | Better than or equal to a 7.00 Three Cone Drill Time |
![]() | Taller than five feet nine inches |
