Sammie Coates NFL Combine Stats
Wide Receiver | Auburn | Southeastern Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Sammie |
| Last Name: | Coates |
| Nickname: | |
| Position: | Wide Receiver |
| College: | Auburn |
| Draft Class: | 2015 |
| Draft Age: | 22.0 |
Measurables
| Height: | 73.38 inches |
| Weight: | 212 pounds |
| BMI: | 28.35 |
| Arm Length: | 33.38 inches |
| Hand Size: | 9.38 inches |
| Wingspan: | 78.750 inches |
| Birthdate: | 3/31/1993 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.43 seconds | 40 Yard (MPH): | 18.47 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.59 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.55 seconds |
| Bench Press: | 23 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | 14 (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 41.0 inches |
| Broad Jump: | 131 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.06 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/3/2015 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 73.38 inches |
| Weight: | 212 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 9.38 inches |
| Arm Length: | 33.38 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By WR | % By Size |
| Height | 73.38" | 63.8 | -- |
| Weight | 212 lbs | 81.4 | -- |
| Hand Size | 9.38" | 51.1 | 41.2 |
| Arm Length | 33.38" | 89 | 88.4 |
| 40 Yd | 4.43 sec | 84.6 | 90.9 |
| 20 Yd | 2.59 sec | 78.7 | 87.5 |
| 10 Yd | 1.55 sec | 79 | 86.7 |
| Bench | 23 reps | 95.8 | 95.3 |
| Vertical | 41.0" | 96.3 | 97.4 |
| Broad Jump | 131" | 94.7 | 95.4 |
| Shuttle | 4.06 sec | 89 | 90.9 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
A
Overall Rating:
89
Max 100
| Size Rating: | 74/100 |
| Speed Score: | 88/100 |
| Agility Score: | 90/100 |
| Quickness Score: | 92/100 |
| Strength Score: | 95/100 |
Wide Receiver Success Factors (beta)
![]() | Better than a 4.60 Forty Yard Dash Time |
![]() | Better than a 120 inch Broad Jump |
| [N/A] | Better than or equal to a 7.00 Three Cone Drill Time |
![]() | Taller than five feet nine inches |
