Jeff Mathews NFL Combine Stats
Quarterback | Cornell (NY) | The Ivy League | Division I-FCS

Player Info
| First Name: | Jeff |
| Last Name: | Mathews |
| Nickname: | |
| Position: | Quarterback |
| College: | Cornell (NY) |
| Draft Class: | 2014 |
| Draft Age: | 22.8 |
Measurables
| Height: | 75.75 inches |
| Weight: | 223 pounds |
| BMI: | 27.98 |
| Arm Length: | 32.13 inches |
| Hand Size: | 10.13 inches |
| Wingspan: | 77.000 inches |
| Birthdate: | 8/25/1991 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 5.26 seconds | 40 Yard (MPH): | 15.55 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 3.09 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.87 seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | 56 (MPH) |
| Vertical Leap: | 25.5 inches |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.36 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/27/2014 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 75.75 inches |
| Weight: | 223 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 10.13 inches |
| Arm Length: | 32.13 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By QB | % By Size |
| Height | 75.75" | 74 | -- |
| Weight | 223 lbs | 63.2 | -- |
| Hand Size | 10.13" | 85.6 | 83.6 |
| Arm Length | 32.13" | 61.6 | 39.5 |
| 40 Yd | 5.26 sec | 1.5 | 0.8 |
| 20 Yd | 3.09 sec | 0.8 | 0.9 |
| 10 Yd | 1.87 sec | 0.9 | 0 |
| Bench | (N/A) reps | -- | -- |
| Vertical | 25.5" | 4.9 | 1.7 |
| Broad Jump | (N/A)" | 22.1 | 13.2 |
| Shuttle | 4.36 sec | 50.8 | 40.7 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
F
Overall Rating:
18
Max 100
| Size Rating: | 74/100 |
| Speed Score: | 1/100 |
| Agility Score: | 44/100 |
| Quickness Score: | 23/100 |
| Strength Score: | (N/A)/100 |
Quarterback Success Factors (beta)
![]() | Better than or equal to a 7.17 Three Cone Drill Time |
![]() | Better than or equal to 49 MPH QB Ball Velocity |
![]() | Hand Size larger than 9.125 inches |
