Brandon Thomas NFL Combine Stats
Guard | Clemson | Atlantic Coast Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Brandon |
| Last Name: | Thomas |
| Nickname: | |
| Position: | Guard |
| College: | Clemson |
| Draft Class: | 2014 |
| Draft Age: | 23.2 |
Measurables
| Height: | 75.25 inches |
| Weight: | 317 pounds |
| BMI: | 40.31 |
| Arm Length: | 34.75 inches |
| Hand Size: | 10.50 inches |
| Wingspan: | 83.625 inches |
| Birthdate: | 2/18/1991 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 5.09 seconds | 40 Yard (MPH): | 16.07 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 3.03 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.88 seconds |
| Bench Press: | 35 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 29.0 inches |
| Broad Jump: | 98 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.83 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/6/2014 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 75.25 inches |
| Weight: | 317 lbs |
| Broad Jump: | 99 inches |
| Hand Size: | 10.5 inches |
| Arm Length: | 34.75 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.75 seconds |
| Three Cone: | 7.83 seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By OG | % By Size |
| Height | 75.25" | 27.6 | -- |
| Weight | 317 lbs | 70.9 | -- |
| Hand Size | 10.50" | 86.1 | 85.8 |
| Arm Length | 34.75" | 92 | 90.1 |
| 40 Yd | 5.09 sec | 87 | 79.7 |
| 20 Yd | 3.03 sec | 61.8 | 52 |
| 10 Yd | 1.88 sec | 24.3 | 20.6 |
| Bench | 35 reps | 95.2 | 94.6 |
| Vertical | 29.0" | 67.7 | 72.4 |
| Broad Jump | 98" | 29 | 24.7 |
| Shuttle | 4.83 sec | 36.9 | 34.6 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
B
Overall Rating:
70
Max 100
| Size Rating: | 54/100 |
| Speed Score: | 83/100 |
| Agility Score: | 35/100 |
| Quickness Score: | 56/100 |
| Strength Score: | 75/100 |
Guard Success Factors (beta)
![]() | 26 or more 225lb Bench Press repetitions |
![]() | 4.70 or faster Shuttle Drill time |
![]() | Broad Jump 102 inches or better |
![]() | Vertical Leap of 30 inches or higher |

