Will Sutton NFL Combine Stats
Defensive Tackle | Arizona State | Pac-12 Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Will |
| Last Name: | Sutton |
| Nickname: | |
| Position: | Defensive Tackle |
| College: | Arizona State |
| Draft Class: | 2014 |
| Draft Age: | 22.6 |
Measurables
| Height: | 72.5 inches |
| Weight: | 303 pounds |
| BMI: | 41.5 |
| Arm Length: | 31.25 inches |
| Hand Size: | 10.00 inches |
| Wingspan: | 76.750 inches |
| Birthdate: | 10/3/1991 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 5.36 seconds | 40 Yard (MPH): | 15.26 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 3.07 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.82 seconds |
| Bench Press: | 24 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 28.5 inches |
| Broad Jump: | 99 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.82 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/7/2014 |
| 40 Yard Dash: | 5.24 seconds |
| 40 Yard (MPH): | 15.61 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 3.03 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.84 seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 72.5 inches |
| Weight: | 303 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 10 inches |
| Arm Length: | 31.25 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.59 seconds |
| Three Cone: | 7.70 seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By DT | % By Size |
| Height | 72.5" | 2.7 | -- |
| Weight | 303 lbs | 54.8 | -- |
| Hand Size | 10.00" | 53.6 | 62.1 |
| Arm Length | 31.25" | 4.2 | 6.9 |
| 40 Yd | 5.36 sec | 8.1 | 14.7 |
| 20 Yd | 3.07 sec | 12.5 | 15.6 |
| 10 Yd | 1.82 sec | 24.7 | 34.4 |
| Bench | 24 reps | 37.3 | 22.6 |
| Vertical | 28.5" | 41.1 | 48.4 |
| Broad Jump | 99" | 13.8 | 40 |
| Shuttle | 4.82 sec | 17.1 | 25 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
F
Overall Rating:
21
Max 100
| Size Rating: | 34/100 |
| Speed Score: | 12/100 |
| Agility Score: | 23/100 |
| Quickness Score: | 27/100 |
| Strength Score: | 28/100 |
Defensive Tackle Success Factors (beta)
![]() | Broad Jump of at least 105 inches |
![]() | Shuttle Drill time of 4.55 or faster |
| [N/A] | Three Cone Drill Time of 7.70 or faster |
![]() | 26 or more 225lb Bench Press repetitions |
