Conor Boffeli NFL Combine Stats
Guard | Iowa | Big Ten Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Conor |
| Last Name: | Boffeli |
| Nickname: | |
| Position: | Guard |
| College: | Iowa |
| Draft Class: | 2014 |
| Draft Age: | 22.7 |
Measurables
| Height: | 76.13 inches |
| Weight: | 298 pounds |
| BMI: | 37.02 |
| Arm Length: | 32.00 inches |
| Hand Size: | 9.38 inches |
| Wingspan: | 78.000 inches |
| Birthdate: | 8/29/1991 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 5.30 seconds | 40 Yard (MPH): | 15.44 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 3.06 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.82 seconds |
| Bench Press: | 21 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 25.0 inches |
| Broad Jump: | 101 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.61 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/24/2014 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | 30.0 inches |
| Height: | 76.13 inches |
| Weight: | 298 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 9.38 inches |
| Arm Length: | 32 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By OG | % By Size |
| Height | 76.13" | 57.1 | -- |
| Weight | 298 lbs | 18.5 | -- |
| Hand Size | 9.38" | 13.3 | 19.2 |
| Arm Length | 32.00" | 12.8 | 12.1 |
| 40 Yd | 5.30 sec | 49.1 | 25.3 |
| 20 Yd | 3.06 sec | 48.1 | 29.1 |
| 10 Yd | 1.82 sec | 59.9 | 36.3 |
| Bench | 21 reps | 18.5 | 20.2 |
| Vertical | 25.0" | 18.6 | 11.4 |
| Broad Jump | 101" | 44.7 | 26.9 |
| Shuttle | 4.61 sec | 77.8 | 56.9 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
F
Overall Rating:
36
Max 100
| Size Rating: | 34/100 |
| Speed Score: | 35/100 |
| Agility Score: | 63/100 |
| Quickness Score: | 43/100 |
| Strength Score: | 24/100 |
Guard Success Factors (beta)
![]() | 26 or more 225lb Bench Press repetitions |
![]() | 4.70 or faster Shuttle Drill time |
![]() | Broad Jump 102 inches or better |
![]() | Vertical Leap of 30 inches or higher |

