Justin Pugh NFL Combine Stats
Guard | Syracuse | Atlantic Coast Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Justin |
| Last Name: | Pugh |
| Nickname: | |
| Position: | Guard |
| College: | Syracuse |
| Draft Class: | 2013 |
| Draft Age: | 22.8 |
Measurables
| Height: | 76.5 inches |
| Weight: | 307 pounds |
| BMI: | 37.77 |
| Arm Length: | 32.08 inches |
| Hand Size: | 10.25 inches |
| Wingspan: | 79.125 inches |
| Birthdate: | 8/15/1990 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 5.14 seconds | 40 Yard (MPH): | 15.92 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.98 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.79 seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 28.5 inches |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.63 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/7/2013 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 76.5 inches |
| Weight: | 307 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 10.25 inches |
| Arm Length: | 32 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By OG | % By Size |
| Height | 76.5" | 68.6 | -- |
| Weight | 307 lbs | 40.4 | -- |
| Hand Size | 10.25" | 70.9 | 65 |
| Arm Length | 32.08" | 18.6 | 10.7 |
| 40 Yd | 5.14 sec | 81 | 63.6 |
| 20 Yd | 2.98 sec | 78.9 | 57.6 |
| 10 Yd | 1.79 sec | 76 | 54.5 |
| Bench | (N/A) reps | -- | -- |
| Vertical | 28.5" | 61.5 | 52.1 |
| Broad Jump | (N/A)" | 57.5 | 44.7 |
| Shuttle | 4.63 sec | 73.7 | 64.3 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
C
Overall Rating:
59
Max 100
| Size Rating: | 52/100 |
| Speed Score: | 71/100 |
| Agility Score: | 67/100 |
| Quickness Score: | 65/100 |
| Strength Score: | (N/A)/100 |
Guard Success Factors (beta)
![]() | 26 or more 225lb Bench Press repetitions |
![]() | 4.70 or faster Shuttle Drill time |
| [N/A] | Broad Jump 102 inches or better |
| [N/A] | Vertical Leap of 30 inches or higher |

