Vance McDonald NFL Combine Stats
Tight End | Rice (TX) | Conference USA | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Vance |
| Last Name: | McDonald |
| Nickname: | |
| Position: | Tight End |
| College: | Rice (TX) |
| Draft Class: | 2013 |
| Draft Age: | 22.10 |
Measurables
| Height: | 76.13 inches |
| Weight: | 267 pounds |
| BMI: | 33.17 |
| Arm Length: | 34.38 inches |
| Hand Size: | 10.18 inches |
| Wingspan: | 82.000 inches |
| Birthdate: | 6/13/1990 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.69 seconds | 40 Yard (MPH): | 17.44 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.81 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.71 seconds |
| Bench Press: | 31 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | 30 (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 33.5 inches |
| Broad Jump: | 119 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.53 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/18/2013 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 76.13 inches |
| Weight: | 267 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 10.13 inches |
| Arm Length: | 34.38 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By TE | % By Size |
| Height | 76.13" | 49.2 | -- |
| Weight | 267 lbs | 91.7 | -- |
| Hand Size | 10.18" | 80.3 | 70.3 |
| Arm Length | 34.38" | 91.8 | 86.8 |
| 40 Yd | 4.69 sec | 79.8 | 85.6 |
| 20 Yd | 2.81 sec | 49.5 | 65.7 |
| 10 Yd | 1.71 sec | 38.2 | 56 |
| Bench | 31 reps | 98.5 | 93.3 |
| Vertical | 33.5" | 61.2 | 71.4 |
| Broad Jump | 119" | 77.4 | 78.5 |
| Shuttle | 4.53 sec | 20.6 | 35.5 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
B
Overall Rating:
74
Max 100
| Size Rating: | 75/100 |
| Speed Score: | 83/100 |
| Agility Score: | 31/100 |
| Quickness Score: | 52/100 |
| Strength Score: | 90/100 |
Tight End Success Factors (beta)
![]() | Faster than a 4.75 Forty Yard Dash Time |
![]() | Broad Jump 110 inches or more |
| [N/A] | Vertical Leap 32 inches or higher |
![]() | Six foot two inches or taller |
