Coryell Judie NFL Combine Stats
Cornerback | Texas A&M | Big 12 Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Coryell |
| Last Name: | Judie |
| Nickname: | |
| Position: | Cornerback |
| College: | Texas A&M |
| Draft Class: | 2012 |
| Draft Age: | 24.6 |
Measurables
| Height: | 71.75 inches |
| Weight: | 194 pounds |
| BMI: | 27.13 |
| Arm Length: | 30.25 inches |
| Hand Size: | 8.75 inches |
| Wingspan: | (N/A) inches |
| Birthdate: | 10/14/1987 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.45 seconds | 40 Yard (MPH): | 18.38 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.57 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.52 seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 37.0 inches |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.25 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/7/2012 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 71.75 inches |
| Weight: | 194 lbs |
| Broad Jump: | 123 inches |
| Hand Size: | 8.75 inches |
| Arm Length: | 30.25 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.41 seconds |
| Three Cone: | 7.14 seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By CB | % By Size |
| Height | 71.75" | 64.6 | -- |
| Weight | 194 lbs | 63.5 | -- |
| Hand Size | 8.75" | 21.3 | 13.4 |
| Arm Length | 30.25" | 18.1 | 11.8 |
| 40 Yd | 4.45 sec | 78.6 | 79.7 |
| 20 Yd | 2.57 sec | 83.4 | 83.8 |
| 10 Yd | 1.52 sec | 88.7 | 88 |
| Bench | (N/A) reps | -- | -- |
| Vertical | 37.0" | 68.6 | 70.9 |
| Broad Jump | (N/A)" | 79.7 | 82.4 |
| Shuttle | 4.25 sec | 35.3 | 42.7 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
C
Overall Rating:
60
Max 100
| Size Rating: | 64/100 |
| Speed Score: | 79/100 |
| Agility Score: | 41/100 |
| Quickness Score: | 57/100 |
| Strength Score: | (N/A)/100 |
Cornerback Success Factors (beta)
![]() | Faster than a 4.55 Forty Yard Dash Time |
![]() | Shuttle Drill time 4.00 or faster |
| [N/A] | Three Cone Drill time of 7.00 or faster |
| [N/A] | Vertical Leap 36 inches or higher |

