Dallin Holker NFL Combine Stats
Tight End | Colorado State | Mountain West Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Dallin |
| Last Name: | Holker |
| Nickname: | |
| Position: | Tight End |
| College: | Colorado State |
| Draft Class: | 2024 |
| Draft Age: | N/A |
Measurables
| Height: | 75.38 inches |
| Weight: | 241 pounds |
| BMI: | 30.54 |
| Arm Length: | 33.63 inches |
| Hand Size: | 10.25 inches |
| Wingspan: | 78.125 inches |
| Birthdate: | (N/A) |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.78 seconds | 40 Yard (MPH): | 17.12 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.81 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.70 seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 32.5 inches |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.21 seconds |
| Three Cone: | 6.83 seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 03/18/24 |
| 40 Yard Dash: | 4.78 seconds |
| 40 Yard (MPH): | 17.12 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.73 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.71 seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 75.38 inches |
| Weight: | 241 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 10.25 inches |
| Arm Length: | 33.63 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.47 seconds |
| Three Cone: | 7.01 seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By TE | % By Size |
| Height | 75.38" | 27 | -- |
| Weight | 241 lbs | 15.1 | -- |
| Hand Size | 10.25" | 80.5 | 86.7 |
| Arm Length | 33.63" | 77.2 | 84.1 |
| 40 Yd | 4.78 sec | 61 | 46 |
| 20 Yd | 2.81 sec | 50.7 | 35 |
| 10 Yd | 1.70 sec | 45 | 28.3 |
| Bench | (N/A) reps | -- | -- |
| Vertical | 32.5" | 50.6 | 42.6 |
| Broad Jump | (N/A)" | 89.4 | 78.4 |
| Shuttle | 4.21 sec | 84.6 | 75.8 |
| 3 Cone | 6.83 sec | 86.7 | 75 |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
D
Overall Rating:
46
Max 100
| Size Rating: | 20/100 |
| Speed Score: | 52/100 |
| Agility Score: | 79/100 |
| Quickness Score: | 63/100 |
| Strength Score: | (N/A)/100 |
Tight End Success Factors (beta)
![]() | Faster than a 4.75 Forty Yard Dash Time |
| [N/A] | Broad Jump 110 inches or more |
![]() | Vertical Leap 32 inches or higher |
![]() | Six foot two inches or taller |

