Colton McKivitz NFL Combine Stats
Offensive Tackle | West Virginia | Big 12 Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Colton |
| Last Name: | McKivitz |
| Nickname: | |
| Position: | Offensive Tackle |
| College: | West Virginia |
| Draft Class: | 2020 |
| Draft Age: | 23.8 |
Measurables
| Height: | 78.13 inches |
| Weight: | 306 pounds |
| BMI: | 36.09 |
| Arm Length: | 33.75 inches |
| Hand Size: | 10.00 inches |
| Wingspan: | 81.630 inches |
| Birthdate: | 8/9/1996 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 5.35 seconds | 40 Yard (MPH): | 15.29 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 3.06 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.80 seconds |
| Bench Press: | 20 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 26.0 inches |
| Broad Jump: | 106 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 5.00 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/25/2020 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 78.13 inches |
| Weight: | 306 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 10 inches |
| Arm Length: | 33.75 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By OT | % By Size |
| Height | 78.13" | 70.2 | -- |
| Weight | 306 lbs | 35.3 | -- |
| Hand Size | 10.00" | 44.1 | 48.2 |
| Arm Length | 33.75" | 43.3 | 50.5 |
| 40 Yd | 5.35 sec | 34.3 | 19.8 |
| 20 Yd | 3.06 sec | 46.2 | 28.6 |
| 10 Yd | 1.80 sec | 66.1 | 49.5 |
| Bench | 20 reps | 22.8 | 13.4 |
| Vertical | 26.0" | 28.8 | 22.6 |
| Broad Jump | 106" | 65.8 | 59.6 |
| Shuttle | 5.00 sec | 13.4 | 7.4 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
F
Overall Rating:
27
Max 100
| Size Rating: | 49/100 |
| Speed Score: | 26/100 |
| Agility Score: | 9/100 |
| Quickness Score: | 18/100 |
| Strength Score: | 30/100 |
Offensive Tackle Success Factors (beta)
![]() | 4.65 or faster Shuttle Drill time |
| [N/A] | Better than a 7.85 Three Cone Drill Time |
![]() | Broad Jump 102 inches or higher |
![]() | Faster than a 5.10 Forty Yard Dash Time |

