Michael Brockers NFL Combine Stats
Defensive Tackle | Louisiana State | Southeastern Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Michael |
| Last Name: | Brockers |
| Nickname: | |
| Position: | Defensive Tackle |
| College: | Louisiana State |
| Draft Class: | 2012 |
| Draft Age: | 21.4 |
Measurables
| Height: | 77 inches |
| Weight: | 322 pounds |
| BMI: | 39.1 |
| Arm Length: | 35.00 inches |
| Hand Size: | 9.13 inches |
| Wingspan: | (N/A) inches |
| Birthdate: | 12/21/1990 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 5.31 seconds | 40 Yard (MPH): | 15.41 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 3.03 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.78 seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 26.5 inches |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.81 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/19/2012 |
| 40 Yard Dash: | 5.18 seconds |
| 40 Yard (MPH): | 15.79 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 3.01 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.73 seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | 30.0 inches |
| Height: | 77 inches |
| Weight: | 322 lbs |
| Broad Jump: | 98 inches |
| Hand Size: | 9.13 inches |
| Arm Length: | 35 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.78 seconds |
| Three Cone: | 7.48 seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By DT | % By Size |
| Height | 77" | 90.7 | -- |
| Weight | 322 lbs | 88.1 | -- |
| Hand Size | 9.13" | 7.6 | 7.8 |
| Arm Length | 35.00" | 94.5 | 83.7 |
| 40 Yd | 5.31 sec | 12.3 | 38.2 |
| 20 Yd | 3.03 sec | 20.6 | 56.8 |
| 10 Yd | 1.78 sec | 46.9 | 77.9 |
| Bench | (N/A) reps | -- | -- |
| Vertical | 26.5" | 18.3 | 27.1 |
| Broad Jump | (N/A)" | 44.1 | 61.9 |
| Shuttle | 4.81 sec | 19 | 48.8 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
F
Overall Rating:
34
Max 100
| Size Rating: | 89/100 |
| Speed Score: | 28/100 |
| Agility Score: | 40/100 |
| Quickness Score: | 31/100 |
| Strength Score: | (N/A)/100 |
Defensive Tackle Success Factors (beta)
| [N/A] | Broad Jump of at least 105 inches |
![]() | Shuttle Drill time of 4.55 or faster |
| [N/A] | Three Cone Drill Time of 7.70 or faster |
![]() | 26 or more 225lb Bench Press repetitions |
