Alex Carrington NFL Combine Stats
Defensive End | Arkansas State | Sun Belt Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Alex |
| Last Name: | Carrington |
| Nickname: | |
| Position: | Defensive End |
| College: | Arkansas State |
| Draft Class: | 2010 |
| Draft Age: | 22.10 |
Measurables
| Height: | 77.25 inches |
| Weight: | 285 pounds |
| BMI: | 34.39 |
| Arm Length: | 33.25 inches |
| Hand Size: | 10.50 inches |
| Wingspan: | (N/A) inches |
| Birthdate: | 6/19/1987 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.92 seconds | 40 Yard (MPH): | 16.63 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.73 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.69 seconds |
| Bench Press: | 26 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/17/2010 |
| 40 Yard Dash: | 4.93 seconds |
| 40 Yard (MPH): | 16.59 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.73 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.68 seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | 33.0 inches |
| Height: | 77.25 inches |
| Weight: | 285 lbs |
| Broad Jump: | 122 inches |
| Hand Size: | 10.5 inches |
| Arm Length: | 33.25 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.81 seconds |
| Three Cone: | 7.64 seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By DE | % By Size |
| Height | 77.25" | 85.2 | -- |
| Weight | 285 lbs | 89.3 | -- |
| Hand Size | 10.50" | 89.2 | 90.9 |
| Arm Length | 33.25" | 43.9 | 52.9 |
| 40 Yd | 4.92 sec | 35.8 | 84.5 |
| 20 Yd | 2.73 sec | 82 | 95.6 |
| 10 Yd | 1.69 sec | 52.7 | 86.8 |
| Bench | 26 reps | 74.7 | 80.6 |
| Vertical | (N/A)" | -- | -- |
| Broad Jump | (N/A)" | -- | -- |
| Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
B
Overall Rating:
72
Max 100
| Size Rating: | 88/100 |
| Speed Score: | 65/100 |
| Agility Score: | (N/A)/100 |
| Quickness Score: | (N/A)/100 |
| Strength Score: | 78/100 |
Defensive End Success Factors (beta)
| [N/A] | Shuttle Drill time 4.30 or faster |
| [N/A] | Three Cone Drill Time 7.35 or faster |
| [N/A] | Broad Jump of at least 105 inches |
![]() | 24 or more 225lb Bench Press repetitions |
