Jarrett Brown NFL Combine Stats
Quarterback | West Virginia | Big 12 Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Jarrett |
| Last Name: | Brown |
| Nickname: | |
| Position: | Quarterback |
| College: | West Virginia |
| Draft Class: | 2010 |
| Draft Age: | 22.7 |
Measurables
| Height: | 74.88 inches |
| Weight: | 224 pounds |
| BMI: | 28.76 |
| Arm Length: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 10.00 inches |
| Wingspan: | (N/A) inches |
| Birthdate: | 9/21/1987 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.50 seconds | 40 Yard (MPH): | 18.18 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.56 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.55 seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | 50 (MPH) |
| Vertical Leap: | 34.5 inches |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.39 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/18/2010 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | 36.5 inches |
| Height: | 74.88 inches |
| Weight: | 224 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 10 inches |
| Arm Length: | 34.88 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By QB | % By Size |
| Height | 74.88" | 55.7 | -- |
| Weight | 224 lbs | 67.5 | -- |
| Hand Size | 10.00" | 77.5 | 77.1 |
| Arm Length | (N/A)" | -- | -- |
| 40 Yd | 4.50 sec | 98.3 | 91.3 |
| 20 Yd | 2.56 sec | 99.4 | 97.4 |
| 10 Yd | 1.55 sec | 98.5 | 91.6 |
| Bench | (N/A) reps | -- | -- |
| Vertical | 34.5" | 85.9 | 64.5 |
| Broad Jump | (N/A)" | 72.5 | 45.2 |
| Shuttle | 4.39 sec | 43.7 | 27.7 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
C
Overall Rating:
67
Max 100
| Size Rating: | 68/100 |
| Speed Score: | 94/100 |
| Agility Score: | 32/100 |
| Quickness Score: | 58/100 |
| Strength Score: | (N/A)/100 |
Quarterback Success Factors (beta)
![]() | Better than or equal to a 7.17 Three Cone Drill Time |
![]() | Better than or equal to 49 MPH QB Ball Velocity |
![]() | Hand Size larger than 9.125 inches |
