Zane Beadles NFL Combine Stats
Guard | Utah | Pac-12 Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Zane |
| Last Name: | Beadles |
| Nickname: | |
| Position: | Guard |
| College: | Utah |
| Draft Class: | 2010 |
| Draft Age: | 23.5 |
Measurables
| Height: | 76.38 inches |
| Weight: | 310 pounds |
| BMI: | 38.26 |
| Arm Length: | 33.75 inches |
| Hand Size: | 9.75 inches |
| Wingspan: | (N/A) inches |
| Birthdate: | 11/19/1986 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 5.28 seconds | 40 Yard (MPH): | 15.49 (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | 27 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/8/2010 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 76.38 inches |
| Weight: | 310 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 9.75 inches |
| Arm Length: | 33.75 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By OG | % By Size |
| Height | 76.38" | 63.9 | -- |
| Weight | 310 lbs | 50.2 | -- |
| Hand Size | 9.75" | 36 | 30.2 |
| Arm Length | 33.75" | 70.2 | 56.7 |
| 40 Yd | 5.28 sec | 53.6 | 39 |
| 20 Yd | (N/A) sec | -- | -- |
| 10 Yd | (N/A) sec | -- | -- |
| Bench | 27 reps | 65.7 | 66.1 |
| Vertical | (N/A)" | -- | -- |
| Broad Jump | (N/A)" | -- | -- |
| Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
C
Overall Rating:
53
Max 100
| Size Rating: | 56/100 |
| Speed Score: | 45/100 |
| Agility Score: | (N/A)/100 |
| Quickness Score: | (N/A)/100 |
| Strength Score: | 66/100 |
Guard Success Factors (beta)
![]() | 26 or more 225lb Bench Press repetitions |
| [N/A] | 4.70 or faster Shuttle Drill time |
| [N/A] | Broad Jump 102 inches or better |
| [N/A] | Vertical Leap of 30 inches or higher |
