Darnell Terrell NFL Combine Stats
Cornerback | Missouri | Southeastern Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Darnell |
| Last Name: | Terrell |
| Nickname: | |
| Position: | Cornerback |
| College: | Missouri |
| Draft Class: | 2008 |
| Draft Age: | N/A |
Measurables
| Height: | 73.75 inches |
| Weight: | 203 pounds |
| BMI: | 26.87 |
| Arm Length: | 32.00 inches |
| Hand Size: | 9.25 inches |
| Wingspan: | (N/A) inches |
| Birthdate: | (N/A) |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.49 seconds | 40 Yard (MPH): | 18.22 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.62 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.53 seconds |
| Bench Press: | 15 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 34.0 inches |
| Broad Jump: | 125 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/6/2008 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 73.75 inches |
| Weight: | 203 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | (N/A) inches |
| Arm Length: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By CB | % By Size |
| Height | 73.75" | 94.1 | -- |
| Weight | 203 lbs | 89.4 | -- |
| Hand Size | 9.25" | 56.3 | 37.2 |
| Arm Length | 32.00" | 74.1 | 50.4 |
| 40 Yd | 4.49 sec | 66.1 | 81 |
| 20 Yd | 2.62 sec | 59.7 | 77 |
| 10 Yd | 1.53 sec | 85.5 | 93.3 |
| Bench | 15 reps | 58.3 | 56.8 |
| Vertical | 34.0" | 31 | 40.7 |
| Broad Jump | 125" | 75.9 | 74.4 |
| Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
B
Overall Rating:
74
Max 100
| Size Rating: | 91/100 |
| Speed Score: | 75/100 |
| Agility Score: | (N/A)/100 |
| Quickness Score: | (N/A)/100 |
| Strength Score: | 62/100 |
Cornerback Success Factors (beta)
![]() | Faster than a 4.55 Forty Yard Dash Time |
| [N/A] | Shuttle Drill time 4.00 or faster |
| [N/A] | Three Cone Drill time of 7.00 or faster |
| [N/A] | Vertical Leap 36 inches or higher |
