Gosder Cherilus NFL Combine Stats
Offensive Tackle | Boston College | Atlantic Coast Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Gosder |
| Last Name: | Cherilus |
| Nickname: | |
| Position: | Offensive Tackle |
| College: | Boston College |
| Draft Class: | 2008 |
| Draft Age: | 23.9 |
Measurables
| Height: | 78.38 inches |
| Weight: | 314 pounds |
| BMI: | 36.8 |
| Arm Length: | 36.25 inches |
| Hand Size: | 11.75 inches |
| Wingspan: | (N/A) inches |
| Birthdate: | 6/28/1984 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 5.19 seconds | 40 Yard (MPH): | 15.76 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 3.04 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.78 seconds |
| Bench Press: | 24 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 23.0 inches |
| Broad Jump: | 102 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.82 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/18/2008 |
| 40 Yard Dash: | 5.00 seconds |
| 40 Yard (MPH): | 16.36 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.89 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.72 seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 78.38 inches |
| Weight: | 314 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | (N/A) inches |
| Arm Length: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.71 seconds |
| Three Cone: | 7.83 seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By OT | % By Size |
| Height | 78.38" | 74.2 | -- |
| Weight | 314 lbs | 59.4 | -- |
| Hand Size | 11.75" | 99.8 | 100 |
| Arm Length | 36.25" | 97 | 97.4 |
| 40 Yd | 5.19 sec | 67.7 | 69 |
| 20 Yd | 3.04 sec | 51.7 | 51.9 |
| 10 Yd | 1.78 sec | 76.5 | 69.2 |
| Bench | 24 reps | 54.8 | 48.8 |
| Vertical | 23.0" | 5.9 | 5.7 |
| Broad Jump | 102" | 45.7 | 37.5 |
| Shuttle | 4.82 sec | 38 | 33.7 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
C
Overall Rating:
56
Max 100
| Size Rating: | 65/100 |
| Speed Score: | 68/100 |
| Agility Score: | 35/100 |
| Quickness Score: | 33/100 |
| Strength Score: | 48/100 |
Offensive Tackle Success Factors (beta)
![]() | 4.65 or faster Shuttle Drill time |
| [N/A] | Better than a 7.85 Three Cone Drill Time |
![]() | Broad Jump 102 inches or higher |
![]() | Faster than a 5.10 Forty Yard Dash Time |

