Ryan Kalil NFL Combine Stats
Center | Southern California | Pac-12 Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Ryan |
| Last Name: | Kalil |
| Nickname: | |
| Position: | Center |
| College: | Southern California |
| Draft Class: | 2007 |
| Draft Age: | 22.0 |
Measurables
| Height: | 74.75 inches |
| Weight: | 299 pounds |
| BMI: | 38.53 |
| Arm Length: | 31.50 inches |
| Hand Size: | 10.00 inches |
| Wingspan: | (N/A) inches |
| Birthdate: | 3/29/1985 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.98 seconds | 40 Yard (MPH): | 16.43 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.92 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.75 seconds |
| Bench Press: | 34 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 26.0 inches |
| Broad Jump: | 104 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.34 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/28/2007 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 74.75 inches |
| Weight: | 299 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | (N/A) inches |
| Arm Length: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By C | % By Size |
| Height | 74.75" | 29.9 | -- |
| Weight | 299 lbs | 42.6 | -- |
| Hand Size | 10.00" | 58.8 | 64.7 |
| Arm Length | 31.50" | 18.2 | 13.5 |
| 40 Yd | 4.98 sec | 93.3 | 88.8 |
| 20 Yd | 2.92 sec | 87.1 | 74.8 |
| 10 Yd | 1.75 sec | 83.8 | 69.8 |
| Bench | 34 reps | 94.3 | 93.8 |
| Vertical | 26.0" | 25.5 | 18.7 |
| Broad Jump | 104" | 57.8 | 49 |
| Shuttle | 4.34 sec | 95.9 | 94.2 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
B
Overall Rating:
81
Max 100
| Size Rating: | 38/100 |
| Speed Score: | 91/100 |
| Agility Score: | 95/100 |
| Quickness Score: | 72/100 |
| Strength Score: | 82/100 |
Center Success Factors (beta)
| [N/A] | Better than a 7.85 Three Cone Drill Time |
![]() | 26 or more 225lb Bench Press repetitions |
![]() | Broad Jump 102 inches or higher |
![]() | 4.70 or faster Shuttle Drill time |
