Davin Joseph NFL Combine Stats
Guard | Oklahoma | Big 12 Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Davin |
| Last Name: | Joseph |
| Nickname: | |
| Position: | Guard |
| College: | Oklahoma |
| Draft Class: | 2006 |
| Draft Age: | 22.5 |
Measurables
| Height: | 74.63 inches |
| Weight: | 311 pounds |
| BMI: | 40.2 |
| Arm Length: | 35.13 inches |
| Hand Size: | 11.25 inches |
| Wingspan: | (N/A) inches |
| Birthdate: | 11/22/1983 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 5.13 seconds | 40 Yard (MPH): | 15.95 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.98 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.80 seconds |
| Bench Press: | 24 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 32.0 inches |
| Broad Jump: | 111 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.97 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/8/2006 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 74.63 inches |
| Weight: | 311 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | (N/A) inches |
| Arm Length: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.73 seconds |
| Three Cone: | 7.74 seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By OG | % By Size |
| Height | 74.63" | 13.6 | -- |
| Weight | 311 lbs | 53.4 | -- |
| Hand Size | 11.25" | 99.4 | 100 |
| Arm Length | 35.13" | 95.7 | 97.3 |
| 40 Yd | 5.13 sec | 81.7 | 67.5 |
| 20 Yd | 2.98 sec | 78.5 | 58.5 |
| 10 Yd | 1.80 sec | 71.2 | 55.6 |
| Bench | 24 reps | 43 | 31.6 |
| Vertical | 32.0" | 91.2 | 87.7 |
| Broad Jump | 111" | 92.1 | 93.5 |
| Shuttle | 4.97 sec | 14.7 | 6.7 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
C
Overall Rating:
54
Max 100
| Size Rating: | 37/100 |
| Speed Score: | 73/100 |
| Agility Score: | 9/100 |
| Quickness Score: | 47/100 |
| Strength Score: | 52/100 |
Guard Success Factors (beta)
![]() | 26 or more 225lb Bench Press repetitions |
![]() | 4.70 or faster Shuttle Drill time |
![]() | Broad Jump 102 inches or better |
![]() | Vertical Leap of 30 inches or higher |

