Duke Preston NFL Combine Stats
Center | Illinois | Big Ten Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Duke |
| Last Name: | Preston |
| Nickname: | |
| Position: | Center |
| College: | Illinois |
| Draft Class: | 2005 |
| Draft Age: | 22.10 |
Measurables
| Height: | 77.13 inches |
| Weight: | 311 pounds |
| BMI: | 37.64 |
| Arm Length: | 33.88 inches |
| Hand Size: | 10.13 inches |
| Wingspan: | (N/A) inches |
| Birthdate: | 6/12/1982 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 5.42 seconds | 40 Yard (MPH): | 15.09 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 3.16 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.85 seconds |
| Bench Press: | 21 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 32.0 inches |
| Broad Jump: | 96 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.45 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/16/2005 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 77.13 inches |
| Weight: | 311 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | (N/A) inches |
| Arm Length: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By C | % By Size |
| Height | 77.13" | 92.7 | -- |
| Weight | 311 lbs | 87 | -- |
| Hand Size | 10.13" | 72 | 57.4 |
| Arm Length | 33.88" | 94 | 53.2 |
| 40 Yd | 5.42 sec | 17.7 | 13 |
| 20 Yd | 3.16 sec | 11 | 8.9 |
| 10 Yd | 1.85 sec | 34.6 | 35.9 |
| Bench | 21 reps | 19.1 | 24.4 |
| Vertical | 32.0" | 87.7 | 84.5 |
| Broad Jump | 96" | 17.2 | 12.1 |
| Shuttle | 4.45 sec | 88.7 | 95.9 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
D
Overall Rating:
40
Max 100
| Size Rating: | 89/100 |
| Speed Score: | 15/100 |
| Agility Score: | 94/100 |
| Quickness Score: | 75/100 |
| Strength Score: | 20/100 |
Center Success Factors (beta)
| [N/A] | Better than a 7.85 Three Cone Drill Time |
![]() | 26 or more 225lb Bench Press repetitions |
![]() | Broad Jump 102 inches or higher |
![]() | 4.70 or faster Shuttle Drill time |

