Dominique Hampton NFL Combine Stats
Strong Safety | Washington | Pac-12 Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Dominique |
| Last Name: | Hampton |
| Nickname: | |
| Position: | Strong Safety |
| College: | Washington |
| Draft Class: | 2024 |
| Draft Age: | N/A |
Measurables
| Height: | 74.38 inches |
| Weight: | 215 pounds |
| BMI: | 27.98 |
| Arm Length: | 33.25 inches |
| Hand Size: | 10.00 inches |
| Wingspan: | 79.875 inches |
| Birthdate: | (N/A) |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.51 seconds | 40 Yard (MPH): | 18.14 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.66 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.61 seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 39.0 inches |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.14 seconds |
| Three Cone: | 6.83 seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 03/28/24 |
| 40 Yard Dash: | 4.45 seconds |
| 40 Yard (MPH): | 18.38 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.55 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.57 seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 74.38 inches |
| Weight: | 215 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 10 inches |
| Arm Length: | 33.25 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.18 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By SS | % By Size |
| Height | 74.38" | 93.2 | -- |
| Weight | 215 lbs | 77.9 | -- |
| Hand Size | 10.00" | 85.6 | 76.6 |
| Arm Length | 33.25" | 93.8 | 87.9 |
| 40 Yd | 4.51 sec | 80.2 | 84.2 |
| 20 Yd | 2.66 sec | 53.6 | 69.5 |
| 10 Yd | 1.61 sec | 44.1 | 60.5 |
| Bench | (N/A) reps | -- | -- |
| Vertical | 39.0" | 88.3 | 92.1 |
| Broad Jump | (N/A)" | 68.2 | 65.3 |
| Shuttle | 4.14 sec | 70.4 | 82.5 |
| 3 Cone | 6.83 sec | 66.7 | 75 |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
B
Overall Rating:
72
Max 100
| Size Rating: | 84/100 |
| Speed Score: | 83/100 |
| Agility Score: | 76/100 |
| Quickness Score: | 83/100 |
| Strength Score: | (N/A)/100 |
Strong Safety Success Factors (beta)
![]() | Faster than a 4.60 Forty Yard Dash Time |
![]() | Shuttle Drill time 4.05 or faster |
![]() | Three Cone Drill time of 7.10 or faster |
![]() | Vertical Leap 36 inches or higher |

