Leonard Taylor NFL Combine Stats
Defensive Tackle | Miami (FL) | Atlantic Coast Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Leonard |
| Last Name: | Taylor III |
| Nickname: | |
| Position: | Defensive Tackle |
| College: | Miami (FL) |
| Draft Class: | 2024 |
| Draft Age: | N/A |
Measurables
| Height: | 75.5 inches |
| Weight: | 303 pounds |
| BMI: | 38.27 |
| Arm Length: | 33.88 inches |
| Hand Size: | 9.75 inches |
| Wingspan: | 80.625 inches |
| Birthdate: | (N/A) |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 5.12 seconds | 40 Yard (MPH): | 15.98 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.96 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.75 seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 30.0 inches |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 03/18/24 |
| 40 Yard Dash: | 5.24 seconds |
| 40 Yard (MPH): | 15.61 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.91 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.65 seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 75.5 inches |
| Weight: | 303 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 9.75 inches |
| Arm Length: | 33.88 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.71 seconds |
| Three Cone: | 7.68 seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By DT | % By Size |
| Height | 75.5" | 62.8 | -- |
| Weight | 303 lbs | 54.2 | -- |
| Hand Size | 9.75" | 37.7 | 37.8 |
| Arm Length | 33.88" | 74.9 | 78.6 |
| 40 Yd | 5.12 sec | 47.5 | 65.3 |
| 20 Yd | 2.96 sec | 48.5 | 61.6 |
| 10 Yd | 1.75 sec | 65 | 74.4 |
| Bench | (N/A) reps | -- | -- |
| Vertical | 30.0" | 60 | 65.1 |
| Broad Jump | (N/A)" | 68.7 | 75.3 |
| Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
| 3 Cone | (N/A) sec | 30 | 20 |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
I
Overall Rating:
(N/A)
Max 100
| Size Rating: | 58/100 |
| Speed Score: | 58/100 |
| Agility Score: | (N/A)/100 |
| Quickness Score: | (N/A)/100 |
| Strength Score: | (N/A)/100 |
Defensive Tackle Success Factors (beta)
| [N/A] | Broad Jump of at least 105 inches |
| [N/A] | Shuttle Drill time of 4.55 or faster |
| [N/A] | Three Cone Drill Time of 7.70 or faster |
![]() | 26 or more 225lb Bench Press repetitions |
