Brady Latham NFL Combine Stats
Guard | Arkansas | Sun Belt Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Brady |
| Last Name: | Latham |
| Nickname: | |
| Position: | Guard |
| College: | Arkansas |
| Draft Class: | 2024 |
| Draft Age: | N/A |
Measurables
| Height: | 77.25 inches |
| Weight: | 304 pounds |
| BMI: | 36.68 |
| Arm Length: | 32.75 inches |
| Hand Size: | 9.50 inches |
| Wingspan: | 77.875 inches |
| Birthdate: | (N/A) |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 5.31 seconds | 40 Yard (MPH): | 15.41 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 3.05 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.80 seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 29.0 inches |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.47 seconds |
| Three Cone: | 7.57 seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 03/13/24 |
| 40 Yard Dash: | 5.27 seconds |
| 40 Yard (MPH): | 15.52 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.96 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.81 seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 77.25 inches |
| Weight: | 304 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 9.5 inches |
| Arm Length: | 32.75 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By OG | % By Size |
| Height | 77.25" | 86.4 | -- |
| Weight | 304 lbs | 31.2 | -- |
| Hand Size | 9.50" | 16.9 | 17.9 |
| Arm Length | 32.75" | 35.9 | 25.6 |
| 40 Yd | 5.31 sec | 46.9 | 22.7 |
| 20 Yd | 3.05 sec | 51.9 | 28.4 |
| 10 Yd | 1.80 sec | 71.2 | 51.9 |
| Bench | (N/A) reps | -- | -- |
| Vertical | 29.0" | 68.7 | 52.2 |
| Broad Jump | (N/A)" | 89.7 | 77.5 |
| Shuttle | 4.47 sec | 92.4 | 92.3 |
| 3 Cone | 7.57 sec | 68.4 | 50 |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
D
Overall Rating:
41
Max 100
| Size Rating: | 53/100 |
| Speed Score: | 32/100 |
| Agility Score: | 79/100 |
| Quickness Score: | 70/100 |
| Strength Score: | (N/A)/100 |
Guard Success Factors (beta)
![]() | 26 or more 225lb Bench Press repetitions |
![]() | 4.70 or faster Shuttle Drill time |
| [N/A] | Broad Jump 102 inches or better |
| [N/A] | Vertical Leap of 30 inches or higher |

