Tyrus Wheat NFL Combine Stats
Outside Linebacker | Mississippi State | Southeastern Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Tyrus |
| Last Name: | Wheat |
| Nickname: | |
| Position: | Outside Linebacker |
| College: | Mississippi State |
| Draft Class: | 2023 |
| Draft Age: | N/A |
Measurables
| Height: | 74 inches |
| Weight: | 263 pounds |
| BMI: | 34.58 |
| Arm Length: | 32.88 inches |
| Hand Size: | 9.00 inches |
| Wingspan: | 78.500 inches |
| Birthdate: | (N/A) |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.65 seconds | 40 Yard (MPH): | 17.59 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.71 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.60 seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 28.5 inches |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.54 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 03/28/23 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 74 inches |
| Weight: | 263 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 9 inches |
| Arm Length: | 32.88 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By OLB | % By Size |
| Height | 74" | 50.6 | -- |
| Weight | 263 lbs | 99 | -- |
| Hand Size | 9.00" | 11.5 | 8.8 |
| Arm Length | 32.88" | 62.3 | 60.9 |
| 40 Yd | 4.65 sec | 70.8 | 91.8 |
| 20 Yd | 2.71 sec | 63.3 | 79.8 |
| 10 Yd | 1.60 sec | 76.4 | 88.8 |
| Bench | (N/A) reps | -- | -- |
| Vertical | 28.5" | 5.2 | 16.3 |
| Broad Jump | (N/A)" | 29.4 | 56.2 |
| Shuttle | 4.54 sec | 10.1 | 35.4 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
C
Overall Rating:
59
Max 100
| Size Rating: | 80/100 |
| Speed Score: | 83/100 |
| Agility Score: | 28/100 |
| Quickness Score: | 33/100 |
| Strength Score: | (N/A)/100 |
Outside Linebacker Success Factors (beta)
![]() | Shuttle Drill time 4.10 or faster |
| [N/A] | Three Cone Drill time of 7.10 or faster |
| [N/A] | Broad Jump of at least 115 inches |
![]() | Faster than a 4.70 Forty Yard Dash Time |

