Kalija Lipscomb NFL Combine Stats
Wide Receiver | Vanderbilt | Southeastern Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Kalija |
| Last Name: | Lipscomb |
| Nickname: | |
| Position: | Wide Receiver |
| College: | Vanderbilt |
| Draft Class: | 2020 |
| Draft Age: | 22.6 |
Measurables
| Height: | 71.88 inches |
| Weight: | 207 pounds |
| BMI: | 28.85 |
| Arm Length: | 32.88 inches |
| Hand Size: | 9.38 inches |
| Wingspan: | 79.000 inches |
| Birthdate: | 10/6/1997 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.57 seconds | 40 Yard (MPH): | 17.9 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.68 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.61 seconds |
| Bench Press: | 16 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 32.0 inches |
| Broad Jump: | 127 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/16/2020 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 71.88 inches |
| Weight: | 207 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 9.38 inches |
| Arm Length: | 32.88 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By WR | % By Size |
| Height | 71.88" | 38.7 | -- |
| Weight | 207 lbs | 71.9 | -- |
| Hand Size | 9.38" | 51.1 | 57.7 |
| Arm Length | 32.88" | 79.9 | 93.2 |
| 40 Yd | 4.57 sec | 41.3 | 49.3 |
| 20 Yd | 2.68 sec | 34.2 | 39.6 |
| 10 Yd | 1.61 sec | 36.1 | 40 |
| Bench | 16 reps | 63.8 | 47.8 |
| Vertical | 32.0" | 18.8 | 14.8 |
| Broad Jump | 127" | 85.9 | 89.6 |
| Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
C
Overall Rating:
53
Max 100
| Size Rating: | 59/100 |
| Speed Score: | 46/100 |
| Agility Score: | (N/A)/100 |
| Quickness Score: | (N/A)/100 |
| Strength Score: | 64/100 |
Wide Receiver Success Factors (beta)
![]() | Better than a 4.60 Forty Yard Dash Time |
![]() | Better than a 120 inch Broad Jump |
| [N/A] | Better than or equal to a 7.00 Three Cone Drill Time |
![]() | Taller than five feet nine inches |
