Brycen Hopkins NFL Combine Stats
Tight End | Purdue | Big Ten Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Brycen |
| Last Name: | Hopkins |
| Nickname: | |
| Position: | Tight End |
| College: | Purdue |
| Draft Class: | 2020 |
| Draft Age: | 23.1 |
Measurables
| Height: | 75.88 inches |
| Weight: | 245 pounds |
| BMI: | 30.64 |
| Arm Length: | 32.13 inches |
| Hand Size: | 10.13 inches |
| Wingspan: | 76.000 inches |
| Birthdate: | 3/27/1997 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.66 seconds | 40 Yard (MPH): | 17.56 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.70 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.61 seconds |
| Bench Press: | 21 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 33.5 inches |
| Broad Jump: | 116 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.28 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 4/2/2020 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 75.88 inches |
| Weight: | 245 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 10.13 inches |
| Arm Length: | 32.13 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By TE | % By Size |
| Height | 75.88" | 38.9 | -- |
| Weight | 245 lbs | 24.9 | -- |
| Hand Size | 10.13" | 72.9 | 70.7 |
| Arm Length | 32.13" | 23.5 | 21.7 |
| 40 Yd | 4.66 sec | 84.2 | 75.1 |
| 20 Yd | 2.70 sec | 86.2 | 81.3 |
| 10 Yd | 1.61 sec | 87.1 | 81.3 |
| Bench | 21 reps | 62 | 64.9 |
| Vertical | 33.5" | 61.2 | 53.6 |
| Broad Jump | 116" | 63.8 | 47.7 |
| Shuttle | 4.28 sec | 72.9 | 68.2 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | Nike SPARQ |
| Position: | TE |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | 77 inches |
| Weight: | 240 lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
C
Overall Rating:
67
Max 100
| Size Rating: | 31/100 |
| Speed Score: | 79/100 |
| Agility Score: | 70/100 |
| Quickness Score: | 68/100 |
| Strength Score: | 61/100 |
Tight End Success Factors (beta)
![]() | Faster than a 4.75 Forty Yard Dash Time |
![]() | Broad Jump 110 inches or more |
| [N/A] | Vertical Leap 32 inches or higher |
![]() | Six foot two inches or taller |
