Harrison Bryant NFL Combine Stats
Tight End | Florida Atlantic | Conference USA | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Harrison |
| Last Name: | Bryant |
| Nickname: | |
| Position: | Tight End |
| College: | Florida Atlantic |
| Draft Class: | 2020 |
| Draft Age: | 22.0 |
Measurables
| Height: | 76.75 inches |
| Weight: | 243 pounds |
| BMI: | 29.7 |
| Arm Length: | 30.63 inches |
| Hand Size: | 9.50 inches |
| Wingspan: | 74.000 inches |
| Birthdate: | 4/23/1998 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.73 seconds | 40 Yard (MPH): | 17.3 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.77 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.63 seconds |
| Bench Press: | 13 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 32.5 inches |
| Broad Jump: | 110 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.37 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 4/2/2020 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 76.75 inches |
| Weight: | 243 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 9.5 inches |
| Arm Length: | 30.63 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By TE | % By Size |
| Height | 76.75" | 65.8 | -- |
| Weight | 243 lbs | 19.1 | -- |
| Hand Size | 9.50" | 23.8 | 29.4 |
| Arm Length | 30.63" | 1.6 | 0.8 |
| 40 Yd | 4.73 sec | 71.1 | 56.7 |
| 20 Yd | 2.77 sec | 62.9 | 49.6 |
| 10 Yd | 1.63 sec | 78.6 | 64.3 |
| Bench | 13 reps | 7.8 | 11.9 |
| Vertical | 32.5" | 49.2 | 40.2 |
| Broad Jump | 110" | 27.9 | 16.5 |
| Shuttle | 4.37 sec | 53.8 | 47.4 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
D
Overall Rating:
46
Max 100
| Size Rating: | 38/100 |
| Speed Score: | 62/100 |
| Agility Score: | 49/100 |
| Quickness Score: | 50/100 |
| Strength Score: | 14/100 |
Tight End Success Factors (beta)
![]() | Faster than a 4.75 Forty Yard Dash Time |
![]() | Broad Jump 110 inches or more |
| [N/A] | Vertical Leap 32 inches or higher |
![]() | Six foot two inches or taller |
