Kevin Hughes NFL Combine Stats
Offensive Tackle | Southeast Louisiana | Southland Conference | Division II

Player Info
| First Name: | Kevin |
| Last Name: | Hughes |
| Nickname: | |
| Position: | Offensive Tackle |
| College: | Southeast Louisiana |
| Draft Class: | 2011 |
| Draft Age: | 22.8 |
Measurables
| Height: | 75.63 inches |
| Weight: | 302 pounds |
| BMI: | 38.01 |
| Arm Length: | 34.38 inches |
| Hand Size: | 9.50 inches |
| Wingspan: | (N/A) inches |
| Birthdate: | 8/6/1988 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 5.31 seconds | 40 Yard (MPH): | 15.41 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 3.03 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.79 seconds |
| Bench Press: | 22 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 29.5 inches |
| Broad Jump: | 95 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.97 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/15/2011 |
| 40 Yard Dash: | 5.19 seconds |
| 40 Yard (MPH): | 15.76 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.93 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.72 seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | 30.0 inches |
| Height: | 75.63 inches |
| Weight: | 302 lbs |
| Broad Jump: | 104 inches |
| Hand Size: | 9.5 inches |
| Arm Length: | 34.38 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.82 seconds |
| Three Cone: | 8.03 seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By OT | % By Size |
| Height | 75.63" | 6.1 | -- |
| Weight | 302 lbs | 26.3 | -- |
| Hand Size | 9.50" | 16.2 | 20.3 |
| Arm Length | 34.38" | 67.7 | 84.2 |
| 40 Yd | 5.31 sec | 41.8 | 23 |
| 20 Yd | 3.03 sec | 57.7 | 32.9 |
| 10 Yd | 1.79 sec | 71.7 | 48.6 |
| Bench | 22 reps | 38.2 | 23.8 |
| Vertical | 29.5" | 71.5 | 59.3 |
| Broad Jump | 95" | 14.5 | 7.8 |
| Shuttle | 4.97 sec | 16.5 | 6.3 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
F
Overall Rating:
26
Max 100
| Size Rating: | 18/100 |
| Speed Score: | 31/100 |
| Agility Score: | 9/100 |
| Quickness Score: | 31/100 |
| Strength Score: | 24/100 |
Offensive Tackle Success Factors (beta)
![]() | 4.65 or faster Shuttle Drill time |
| [N/A] | Better than a 7.85 Three Cone Drill Time |
![]() | Broad Jump 102 inches or higher |
![]() | Faster than a 5.10 Forty Yard Dash Time |
