Fred Warner NFL Combine Stats
Outside Linebacker | Brigham Young | West Coast Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Fred |
| Last Name: | Warner |
| Nickname: | |
| Position: | Outside Linebacker |
| College: | Brigham Young |
| Draft Class: | 2018 |
| Draft Age: | N/A |
Measurables
| Height: | 75.38 inches |
| Weight: | 236 pounds |
| BMI: | 29.9 |
| Arm Length: | (N/A) inches |
| Hand Size: | (N/A) inches |
| Wingspan: | 77.000 inches |
| Birthdate: | (N/A) |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.64 seconds | 40 Yard (MPH): | 17.63 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.65 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.55 seconds |
| Bench Press: | 21 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 38.5 inches |
| Broad Jump: | 119 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.28 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/30/2018 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 75.38 inches |
| Weight: | 236 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 9.75 inches |
| Arm Length: | 32 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By OLB | % By Size |
| Height | 75.38" | 84.8 | -- |
| Weight | 236 lbs | 44.1 | -- |
| Hand Size | (N/A)" | -- | -- |
| Arm Length | (N/A)" | -- | -- |
| 40 Yd | 4.64 sec | 72.9 | 74.2 |
| 20 Yd | 2.65 sec | 84.9 | 89.3 |
| 10 Yd | 1.55 sec | 94.8 | 96.7 |
| Bench | 21 reps | 50.6 | 73.4 |
| Vertical | 38.5" | 90.3 | 90.1 |
| Broad Jump | 119" | 64.5 | 64.9 |
| Shuttle | 4.28 sec | 63.3 | 69.8 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | Nike SPARQ |
| Position: | OLB |
| 40 Yard Dash: | 4.80 seconds |
| 40 Yard (MPH): | 17.04 (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | 4.32 seconds |
| Height: | 75 inches |
| Weight: | 205 lbs |
| Vertical Leap: | 32.0 inches |
| Power Throw: | 40.0 feet |
| SPARQ Score: | 99.27 |
Combine Grade (beta)
B
Overall Rating:
70
Max 100
| Size Rating: | 60/100 |
| Speed Score: | 74/100 |
| Agility Score: | 68/100 |
| Quickness Score: | 76/100 |
| Strength Score: | 64/100 |
Outside Linebacker Success Factors (beta)
![]() | Shuttle Drill time 4.10 or faster |
| [N/A] | Three Cone Drill time of 7.10 or faster |
![]() | Broad Jump of at least 115 inches |
![]() | Faster than a 4.70 Forty Yard Dash Time |

