Quinton Flowers NFL Combine Stats
Quarterback | South Florida | American Athletic Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Quinton |
| Last Name: | Flowers |
| Nickname: | |
| Position: | Quarterback |
| College: | South Florida |
| Draft Class: | 2018 |
| Draft Age: | N/A |
Measurables
| Height: | 70.38 inches |
| Weight: | 214 pounds |
| BMI: | 31.11 |
| Arm Length: | 30.88 inches |
| Hand Size: | 9.75 inches |
| Wingspan: | 73.750 inches |
| Birthdate: | (N/A) |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.63 seconds | 40 Yard (MPH): | 17.67 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.70 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.58 seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | 49 (MPH) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.57 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/26/2018 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 70.38 inches |
| Weight: | 214 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 9.75 inches |
| Arm Length: | 30.88 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.35 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By QB | % By Size |
| Height | 70.38" | 0.7 | -- |
| Weight | 214 lbs | 34.5 | -- |
| Hand Size | 9.75" | 60.6 | 78.6 |
| Arm Length | 30.88" | 18.3 | 38.1 |
| 40 Yd | 4.63 sec | 91.2 | 30.6 |
| 20 Yd | 2.70 sec | 88.5 | 36.4 |
| 10 Yd | 1.58 sec | 95.7 | 68.2 |
| Bench | (N/A) reps | -- | -- |
| Vertical | (N/A)" | -- | -- |
| Broad Jump | (N/A)" | 62.5 | 14.4 |
| Shuttle | 4.57 sec | 10.8 | 3.8 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | Nike SPARQ |
| Position: | ATH |
| 40 Yard Dash: | 4.72 seconds |
| 40 Yard (MPH): | 17.33 (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | 4.53 seconds |
| Height: | 72 inches |
| Weight: | 203 lbs |
| Vertical Leap: | 31.2 inches |
| Power Throw: | 37.0 feet |
| SPARQ Score: | 87.33 |
Combine Grade (beta)
F
Overall Rating:
37
Max 100
| Size Rating: | 34/100 |
| Speed Score: | 55/100 |
| Agility Score: | 6/100 |
| Quickness Score: | (N/A)/100 |
| Strength Score: | (N/A)/100 |
Quarterback Success Factors (beta)
![]() | Better than or equal to a 7.17 Three Cone Drill Time |
![]() | Better than or equal to 49 MPH QB Ball Velocity |
![]() | Hand Size larger than 9.125 inches |
