Josh Allen NFL Combine Stats
Quarterback | Wyoming | Mountain West Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Josh |
| Last Name: | Allen |
| Nickname: | |
| Position: | Quarterback |
| College: | Wyoming |
| Draft Class: | 2018 |
| Draft Age: | N/A |
Measurables
| Height: | 76.88 inches |
| Weight: | 237 pounds |
| BMI: | 28.87 |
| Arm Length: | 33.25 inches |
| Hand Size: | 10.13 inches |
| Wingspan: | 78.375 inches |
| Birthdate: | (N/A) |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.75 seconds | 40 Yard (MPH): | 17.22 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.74 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.59 seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | 62 (MPH) |
| Vertical Leap: | 33.5 inches |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.40 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/23/2018 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 76.88 inches |
| Weight: | 237 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 10.13 inches |
| Arm Length: | 33.25 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By QB | % By Size |
| Height | 76.88" | 90 | -- |
| Weight | 237 lbs | 93.6 | -- |
| Hand Size | 10.13" | 85.6 | 75.3 |
| Arm Length | 33.25" | 88.7 | 56.3 |
| 40 Yd | 4.75 sec | 76.3 | 56.8 |
| 20 Yd | 2.74 sec | 80.3 | 64.3 |
| 10 Yd | 1.59 sec | 94.9 | 90 |
| Bench | (N/A) reps | -- | -- |
| Vertical | 33.5" | 78.6 | 65.8 |
| Broad Jump | (N/A)" | 90.3 | 70.8 |
| Shuttle | 4.40 sec | 41.2 | 44.4 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | Nike SPARQ |
| Position: | OG |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | 74 inches |
| Weight: | 285 lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
C
Overall Rating:
56
Max 100
| Size Rating: | 90/100 |
| Speed Score: | 65/100 |
| Agility Score: | 43/100 |
| Quickness Score: | 56/100 |
| Strength Score: | (N/A)/100 |
Quarterback Success Factors (beta)
![]() | Better than or equal to a 7.17 Three Cone Drill Time |
![]() | Better than or equal to 49 MPH QB Ball Velocity |
![]() | Hand Size larger than 9.125 inches |
