Cleveland Wallace NFL Combine Stats
Cornerback | San Jose State | Mountain West Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Cleveland |
| Last Name: | Wallace III |
| Nickname: | |
| Position: | Cornerback |
| College: | San Jose State |
| Draft Class: | 2016 |
| Draft Age: | 22.3 |
Measurables
| Height: | 70.75 inches |
| Weight: | 188 pounds |
| BMI: | 27.04 |
| Arm Length: | 31.75 inches |
| Hand Size: | 9.50 inches |
| Wingspan: | 76.000 inches |
| Birthdate: | 1/24/1994 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.68 seconds | 40 Yard (MPH): | 17.48 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.72 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.66 seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 35.5 inches |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/16/2016 |
| 40 Yard Dash: | 4.60 seconds |
| 40 Yard (MPH): | 17.78 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.70 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.67 seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | 37.0 inches |
| Height: | 70.75 inches |
| Weight: | 188 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 9.5 inches |
| Arm Length: | 31.75 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.25 seconds |
| Three Cone: | 6.87 seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By CB | % By Size |
| Height | 70.75" | 42.8 | -- |
| Weight | 188 lbs | 38.3 | -- |
| Hand Size | 9.50" | 73.6 | 74.5 |
| Arm Length | 31.75" | 68.6 | 76.1 |
| 40 Yd | 4.68 sec | 10.2 | 12.6 |
| 20 Yd | 2.72 sec | 15.4 | 16 |
| 10 Yd | 1.66 sec | 9.9 | 10.2 |
| Bench | (N/A) reps | -- | -- |
| Vertical | 35.5" | 51 | 56.1 |
| Broad Jump | (N/A)" | 65.2 | 74.8 |
| Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
I
Overall Rating:
(N/A)
Max 100
| Size Rating: | 40/100 |
| Speed Score: | 12/100 |
| Agility Score: | (N/A)/100 |
| Quickness Score: | (N/A)/100 |
| Strength Score: | (N/A)/100 |
Cornerback Success Factors (beta)
![]() | Faster than a 4.55 Forty Yard Dash Time |
| [N/A] | Shuttle Drill time 4.00 or faster |
| [N/A] | Three Cone Drill time of 7.00 or faster |
| [N/A] | Vertical Leap 36 inches or higher |
