Briean Boddy-Calhoun NFL Combine Stats
Cornerback | Minnesota | Big Ten Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Briean |
| Last Name: | Boddy-Calhoun |
| Nickname: | |
| Position: | Cornerback |
| College: | Minnesota |
| Draft Class: | 2016 |
| Draft Age: | N/A |
Measurables
| Height: | 69.5 inches |
| Weight: | 193 pounds |
| BMI: | 28.77 |
| Arm Length: | 31.00 inches |
| Hand Size: | 9.13 inches |
| Wingspan: | 76.625 inches |
| Birthdate: | (N/A) |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.47 seconds | 40 Yard (MPH): | 18.3 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.64 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.59 seconds |
| Bench Press: | 10 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 35.0 inches |
| Broad Jump: | 123 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.22 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/7/2016 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 69.5 inches |
| Weight: | 193 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 9.13 inches |
| Arm Length: | 31 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By CB | % By Size |
| Height | 69.5" | 14.9 | -- |
| Weight | 193 lbs | 59.3 | -- |
| Hand Size | 9.13" | 46.7 | 49.5 |
| Arm Length | 31.00" | 39.5 | 61.9 |
| 40 Yd | 4.47 sec | 72.8 | 74.8 |
| 20 Yd | 2.64 sec | 48.3 | 55.4 |
| 10 Yd | 1.59 sec | 48.1 | 53.4 |
| Bench | 10 reps | 16.7 | 9.1 |
| Vertical | 35.0" | 44.8 | 52.2 |
| Broad Jump | 123" | 65.2 | 74.9 |
| Shuttle | 4.22 sec | 40.8 | 42.8 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
C
Overall Rating:
54
Max 100
| Size Rating: | 42/100 |
| Speed Score: | 74/100 |
| Agility Score: | 42/100 |
| Quickness Score: | 51/100 |
| Strength Score: | 29/100 |
Cornerback Success Factors (beta)
![]() | Faster than a 4.55 Forty Yard Dash Time |
![]() | Shuttle Drill time 4.00 or faster |
| [N/A] | Three Cone Drill time of 7.00 or faster |
| [N/A] | Vertical Leap 36 inches or higher |

