Eric Tomlinson NFL Combine Stats
Tight End | Texas-El Paso | Conference USA | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Eric |
| Last Name: | Tomlinson |
| Nickname: | |
| Position: | Tight End |
| College: | Texas-El Paso |
| Draft Class: | 2015 |
| Draft Age: | 23.0 |
Measurables
| Height: | 77.63 inches |
| Weight: | 263 pounds |
| BMI: | 31.42 |
| Arm Length: | 32.88 inches |
| Hand Size: | 10.00 inches |
| Wingspan: | 78.625 inches |
| Birthdate: | 4/22/1992 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.98 seconds | 40 Yard (MPH): | 16.43 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.91 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.75 seconds |
| Bench Press: | 19 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 30.5 inches |
| Broad Jump: | 110 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.54 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 4/9/2015 |
| 40 Yard Dash: | 4.77 seconds |
| 40 Yard (MPH): | 17.15 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.82 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.73 seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | 31.0 inches |
| Height: | 77.63 inches |
| Weight: | 263 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 10 inches |
| Arm Length: | 32.88 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.59 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By TE | % By Size |
| Height | 77.63" | 84.9 | -- |
| Weight | 263 lbs | 85.9 | -- |
| Hand Size | 10.00" | 59.2 | 62.2 |
| Arm Length | 32.88" | 46.8 | 25.6 |
| 40 Yd | 4.98 sec | 16.7 | 21.7 |
| 20 Yd | 2.91 sec | 14.9 | 19.2 |
| 10 Yd | 1.75 sec | 18.8 | 19.2 |
| Bench | 19 reps | 45.7 | 30.9 |
| Vertical | 30.5" | 29.2 | 30.8 |
| Broad Jump | 110" | 28.7 | 20.5 |
| Shuttle | 4.54 sec | 19.1 | 26.1 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
F
Overall Rating:
31
Max 100
| Size Rating: | 86/100 |
| Speed Score: | 20/100 |
| Agility Score: | 24/100 |
| Quickness Score: | 25/100 |
| Strength Score: | 33/100 |
Tight End Success Factors (beta)
![]() | Faster than a 4.75 Forty Yard Dash Time |
![]() | Broad Jump 110 inches or more |
| [N/A] | Vertical Leap 32 inches or higher |
![]() | Six foot two inches or taller |

