Alani Fua NFL Combine Stats
Outside Linebacker | Brigham Young | West Coast Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Alani |
| Last Name: | Fua |
| Nickname: | |
| Position: | Outside Linebacker |
| College: | Brigham Young |
| Draft Class: | 2015 |
| Draft Age: | 23.3 |
Measurables
| Height: | 76.75 inches |
| Weight: | 238 pounds |
| BMI: | 29.09 |
| Arm Length: | 32.00 inches |
| Hand Size: | 10.13 inches |
| Wingspan: | 78.250 inches |
| Birthdate: | 1/1/1992 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.73 seconds | 40 Yard (MPH): | 17.3 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.77 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.67 seconds |
| Bench Press: | 18 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 34.5 inches |
| Broad Jump: | 118 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.15 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/27/2015 |
| 40 Yard Dash: | 4.59 seconds |
| 40 Yard (MPH): | 17.82 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.69 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.65 seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 76.75 inches |
| Weight: | 238 lbs |
| Broad Jump: | 119 inches |
| Hand Size: | 10.13 inches |
| Arm Length: | 32 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By OLB | % By Size |
| Height | 76.75" | 97.1 | -- |
| Weight | 238 lbs | 52.5 | -- |
| Hand Size | 10.13" | 81.4 | 78.5 |
| Arm Length | 32.00" | 29.1 | 18.4 |
| 40 Yd | 4.73 sec | 48.7 | 67.4 |
| 20 Yd | 2.77 sec | 38.7 | 59.5 |
| 10 Yd | 1.67 sec | 37.3 | 53.6 |
| Bench | 18 reps | 26.3 | 57.4 |
| Vertical | 34.5" | 60.1 | 77.9 |
| Broad Jump | 118" | 60.3 | 66.7 |
| Shuttle | 4.15 sec | 86.1 | 90.4 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
C
Overall Rating:
64
Max 100
| Size Rating: | 70/100 |
| Speed Score: | 60/100 |
| Agility Score: | 89/100 |
| Quickness Score: | 78/100 |
| Strength Score: | 50/100 |
Outside Linebacker Success Factors (beta)
![]() | Shuttle Drill time 4.10 or faster |
| [N/A] | Three Cone Drill time of 7.10 or faster |
![]() | Broad Jump of at least 115 inches |
![]() | Faster than a 4.70 Forty Yard Dash Time |

