Henry Anderson NFL Combine Stats
Defensive End | Stanford | Pac-12 Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Henry |
| Last Name: | Anderson |
| Nickname: | |
| Position: | Defensive End |
| College: | Stanford |
| Draft Class: | 2015 |
| Draft Age: | 23.8 |
Measurables
| Height: | 78.25 inches |
| Weight: | 294 pounds |
| BMI: | 34.57 |
| Arm Length: | 33.50 inches |
| Hand Size: | 9.75 inches |
| Wingspan: | 79.500 inches |
| Birthdate: | 8/3/1991 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.97 seconds | 40 Yard (MPH): | 16.46 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.90 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.74 seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Wonderlic: | 36 (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 30.0 inches |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.19 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/19/2015 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 78.25 inches |
| Weight: | 294 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 9.75 inches |
| Arm Length: | 33.5 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By DE | % By Size |
| Height | 78.25" | 95.9 | -- |
| Weight | 294 lbs | 96 | -- |
| Hand Size | 9.75" | 42.3 | 45.5 |
| Arm Length | 33.50" | 51.6 | 39.5 |
| 40 Yd | 4.97 sec | 24.3 | 75 |
| 20 Yd | 2.90 sec | 22.1 | 71.4 |
| 10 Yd | 1.74 sec | 24.7 | 71.4 |
| Bench | (N/A) reps | -- | -- |
| Vertical | 30.0" | 21.4 | 68.3 |
| Broad Jump | (N/A)" | 31.1 | 68.3 |
| Shuttle | 4.19 sec | 93.5 | 94.9 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
C
Overall Rating:
61
Max 100
| Size Rating: | 96/100 |
| Speed Score: | 55/100 |
| Agility Score: | 95/100 |
| Quickness Score: | 73/100 |
| Strength Score: | (N/A)/100 |
Defensive End Success Factors (beta)
![]() | Shuttle Drill time 4.30 or faster |
| [N/A] | Three Cone Drill Time 7.35 or faster |
| [N/A] | Broad Jump of at least 105 inches |
![]() | 24 or more 225lb Bench Press repetitions |

