Duke Johnson NFL Combine Stats
Running Back | Miami (FL) | Atlantic Coast Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Duke |
| Last Name: | Johnson |
| Nickname: | |
| Position: | Running Back |
| College: | Miami (FL) |
| Draft Class: | 2015 |
| Draft Age: | 21.7 |
Measurables
| Height: | 69.13 inches |
| Weight: | 207 pounds |
| BMI: | 31.19 |
| Arm Length: | 30.38 inches |
| Hand Size: | 9.25 inches |
| Wingspan: | 74.125 inches |
| Birthdate: | 9/23/1993 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.54 seconds | 40 Yard (MPH): | 18.02 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.64 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.60 seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 33.5 inches |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 4/1/2015 |
| 40 Yard Dash: | 4.51 seconds |
| 40 Yard (MPH): | 18.14 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.57 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.58 seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | 35.0 inches |
| Height: | 69.13 inches |
| Weight: | 207 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 9.25 inches |
| Arm Length: | 30.38 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.16 seconds |
| Three Cone: | 6.88 seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By RB | % By Size |
| Height | 69.13" | 21 | -- |
| Weight | 207 lbs | 37.7 | -- |
| Hand Size | 9.25" | 43.1 | 48.1 |
| Arm Length | 30.38" | 30.2 | 47.6 |
| 40 Yd | 4.54 sec | 64 | 62.1 |
| 20 Yd | 2.64 sec | 63.7 | 60.2 |
| 10 Yd | 1.60 sec | 56.2 | 46.6 |
| Bench | (N/A) reps | -- | -- |
| Vertical | 33.5" | 40.2 | 37.9 |
| Broad Jump | (N/A)" | 70.2 | 70 |
| Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | Nike SPARQ |
| Position: | ATH |
| 40 Yard Dash: | 4.34 seconds |
| 40 Yard (MPH): | 18.85 (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | 4.01 seconds |
| Height: | 69 inches |
| Weight: | 180 lbs |
| Vertical Leap: | 40.8 inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
I
Overall Rating:
(N/A)
Max 100
| Size Rating: | 31/100 |
| Speed Score: | 63/100 |
| Agility Score: | (N/A)/100 |
| Quickness Score: | (N/A)/100 |
| Strength Score: | (N/A)/100 |
Running Back Success Factors (beta)
![]() | Better than a 4.60 Forty Yard Dash Time |
| [N/A] | Better than or equal to a 118 inch Broad Jump |
| [N/A] | Better than or equal to a 6.90 Three Cone Drill Time |
![]() | Taller than five feet eight inches |
