Brandon Scherff NFL Combine Stats
Offensive Tackle | Iowa | Big Ten Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Brandon |
| Last Name: | Scherff |
| Nickname: | |
| Position: | Offensive Tackle |
| College: | Iowa |
| Draft Class: | 2015 |
| Draft Age: | 23.4 |
Measurables
| Height: | 76.63 inches |
| Weight: | 319 pounds |
| BMI: | 39.11 |
| Arm Length: | 33.38 inches |
| Hand Size: | 11.00 inches |
| Wingspan: | 80.250 inches |
| Birthdate: | 12/26/1991 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 5.05 seconds | 40 Yard (MPH): | 16.2 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.98 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.80 seconds |
| Bench Press: | 23 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/23/2015 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | 32.5 inches |
| Height: | 76.63 inches |
| Weight: | 319 lbs |
| Broad Jump: | 107 inches |
| Hand Size: | 11 inches |
| Arm Length: | 33.38 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.57 seconds |
| Three Cone: | 7.18 seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By OT | % By Size |
| Height | 76.63" | 21.8 | -- |
| Weight | 319 lbs | 72 | -- |
| Hand Size | 11.00" | 94 | 90.6 |
| Arm Length | 33.38" | 33.7 | 40 |
| 40 Yd | 5.05 sec | 89 | 93 |
| 20 Yd | 2.98 sec | 75 | 80.3 |
| 10 Yd | 1.80 sec | 66.1 | 68.9 |
| Bench | 23 reps | 46.3 | 29.6 |
| Vertical | (N/A)" | -- | -- |
| Broad Jump | (N/A)" | -- | -- |
| Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
B
Overall Rating:
70
Max 100
| Size Rating: | 52/100 |
| Speed Score: | 91/100 |
| Agility Score: | (N/A)/100 |
| Quickness Score: | (N/A)/100 |
| Strength Score: | 36/100 |
Offensive Tackle Success Factors (beta)
| [N/A] | 4.65 or faster Shuttle Drill time |
| [N/A] | Better than a 7.85 Three Cone Drill Time |
| [N/A] | Broad Jump 102 inches or higher |
![]() | Faster than a 5.10 Forty Yard Dash Time |
