Ryan Groy NFL Combine Stats
Guard | Wisconsin | Big Ten Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Ryan |
| Last Name: | Groy |
| Nickname: | |
| Position: | Guard |
| College: | Wisconsin |
| Draft Class: | 2014 |
| Draft Age: | 23.6 |
Measurables
| Height: | 76.63 inches |
| Weight: | 316 pounds |
| BMI: | 38.75 |
| Arm Length: | 33.25 inches |
| Hand Size: | 10.38 inches |
| Wingspan: | 80.125 inches |
| Birthdate: | 9/30/1990 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 5.19 seconds | 40 Yard (MPH): | 15.76 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 3.04 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.83 seconds |
| Bench Press: | 26 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 26.5 inches |
| Broad Jump: | 108 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.47 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/5/2014 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 76.63 inches |
| Weight: | 316 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 10.38 inches |
| Arm Length: | 33.25 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By OG | % By Size |
| Height | 76.63" | 71.5 | -- |
| Weight | 316 lbs | 67.9 | -- |
| Hand Size | 10.38" | 80.3 | 71.2 |
| Arm Length | 33.25" | 51.8 | 33.1 |
| 40 Yd | 5.19 sec | 73.8 | 63 |
| 20 Yd | 3.04 sec | 56.1 | 49.4 |
| 10 Yd | 1.83 sec | 54.7 | 47.5 |
| Bench | 26 reps | 56.5 | 60.4 |
| Vertical | 26.5" | 37.5 | 27.7 |
| Broad Jump | 108" | 79 | 70.9 |
| Shuttle | 4.47 sec | 92.5 | 92.3 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
B
Overall Rating:
69
Max 100
| Size Rating: | 69/100 |
| Speed Score: | 67/100 |
| Agility Score: | 92/100 |
| Quickness Score: | 69/100 |
| Strength Score: | 63/100 |
Guard Success Factors (beta)
![]() | 26 or more 225lb Bench Press repetitions |
![]() | 4.70 or faster Shuttle Drill time |
![]() | Broad Jump 102 inches or better |
![]() | Vertical Leap of 30 inches or higher |

