Abry Jones NFL Combine Stats
Defensive Tackle | Georgia | Southeastern Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Abry |
| Last Name: | Jones |
| Nickname: | |
| Position: | Defensive Tackle |
| College: | Georgia |
| Draft Class: | 2013 |
| Draft Age: | 21.7 |
Measurables
| Height: | 75.38 inches |
| Weight: | 313 pounds |
| BMI: | 39.66 |
| Arm Length: | 35.08 inches |
| Hand Size: | 9.75 inches |
| Wingspan: | 84.125 inches |
| Birthdate: | 9/8/1991 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 5.06 seconds | 40 Yard (MPH): | 16.17 (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | 30 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 26.5 inches |
| Broad Jump: | 101 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/21/2013 |
| 40 Yard Dash: | 5.15 seconds |
| 40 Yard (MPH): | 15.89 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 3.00 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.82 seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 75.38 inches |
| Weight: | 313 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 9.75 inches |
| Arm Length: | 35 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.94 seconds |
| Three Cone: | 7.83 seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By DT | % By Size |
| Height | 75.38" | 59.1 | -- |
| Weight | 313 lbs | 76.2 | -- |
| Hand Size | 9.75" | 37.7 | 36.5 |
| Arm Length | 35.08" | 96.1 | 92.8 |
| 40 Yd | 5.06 sec | 63.2 | 83.6 |
| 20 Yd | (N/A) sec | -- | -- |
| 10 Yd | (N/A) sec | -- | -- |
| Bench | 30 reps | 77 | 72.9 |
| Vertical | 26.5" | 18.3 | 27.2 |
| Broad Jump | 101" | 22.4 | 36.8 |
| Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
B
Overall Rating:
70
Max 100
| Size Rating: | 69/100 |
| Speed Score: | 75/100 |
| Agility Score: | (N/A)/100 |
| Quickness Score: | (N/A)/100 |
| Strength Score: | 62/100 |
Defensive Tackle Success Factors (beta)
![]() | Broad Jump of at least 105 inches |
| [N/A] | Shuttle Drill time of 4.55 or faster |
| [N/A] | Three Cone Drill Time of 7.70 or faster |
![]() | 26 or more 225lb Bench Press repetitions |

