Mark Jackson NFL Combine Stats
Guard | Glenville State (WV) | Mountain East Conference | Division II

Player Info
| First Name: | Mark |
| Last Name: | Jackson |
| Nickname: | |
| Position: | Guard |
| College: | Glenville State (WV) |
| Draft Class: | 2013 |
| Draft Age: | 49.9 |
Measurables
| Height: | 77.38 inches |
| Weight: | 328 pounds |
| BMI: | 39.44 |
| Arm Length: | 34.28 inches |
| Hand Size: | 9.63 inches |
| Wingspan: | 80.500 inches |
| Birthdate: | 7/23/1963 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 5.65 seconds | 40 Yard (MPH): | 14.48 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 3.23 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.90 seconds |
| Bench Press: | 20 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 20.5 inches |
| Broad Jump: | 91 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 5.03 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/8/2013 |
| 40 Yard Dash: | 5.48 seconds |
| 40 Yard (MPH): | 14.93 (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 77.38 inches |
| Weight: | 328 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 9.63 inches |
| Arm Length: | 34.25 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By OG | % By Size |
| Height | 77.38" | 88.2 | -- |
| Weight | 328 lbs | 88.4 | -- |
| Hand Size | 9.63" | 30.5 | 25.9 |
| Arm Length | 34.28" | 86.3 | 57.9 |
| 40 Yd | 5.65 sec | 3.9 | 1.5 |
| 20 Yd | 3.23 sec | 5.6 | 6.9 |
| 10 Yd | 1.90 sec | 18.8 | 25.9 |
| Bench | 20 reps | 13.4 | 7.7 |
| Vertical | 20.5" | 0.5 | 1.8 |
| Broad Jump | 91" | 6.3 | 11.3 |
| Shuttle | 5.03 sec | 10.4 | 18 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
F
Overall Rating:
16
Max 100
| Size Rating: | 88/100 |
| Speed Score: | 2/100 |
| Agility Score: | 16/100 |
| Quickness Score: | 8/100 |
| Strength Score: | 10/100 |
Guard Success Factors (beta)
![]() | 26 or more 225lb Bench Press repetitions |
![]() | 4.70 or faster Shuttle Drill time |
![]() | Broad Jump 102 inches or better |
![]() | Vertical Leap of 30 inches or higher |
