Cornellius Carradine NFL Combine Stats
Defensive End | Florida State | Atlantic Coast Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Cornellius |
| Last Name: | Carradine |
| Nickname: | Tank |
| Position: | Defensive End |
| College: | Florida State |
| Draft Class: | 2013 |
| Draft Age: | 24.2 |
Measurables
| Height: | 76.13 inches |
| Weight: | 276 pounds |
| BMI: | 34.29 |
| Arm Length: | 34.75 inches |
| Hand Size: | 10.25 inches |
| Wingspan: | 83.375 inches |
| Birthdate: | 2/18/1989 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.75 seconds | 40 Yard (MPH): | 17.22 (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | 28 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/19/2013 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 76.13 inches |
| Weight: | 276 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 10.25 inches |
| Arm Length: | 34.75 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By DE | % By Size |
| Height | 76.13" | 60.8 | -- |
| Weight | 276 lbs | 74.8 | -- |
| Hand Size | 10.25" | 76.4 | 75.2 |
| Arm Length | 34.75" | 87.5 | 89.8 |
| 40 Yd | 4.75 sec | 75.8 | 90.8 |
| 20 Yd | (N/A) sec | -- | -- |
| 10 Yd | (N/A) sec | -- | -- |
| Bench | 28 reps | 85.9 | 88.6 |
| Vertical | (N/A)" | -- | -- |
| Broad Jump | (N/A)" | -- | -- |
| Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
A
Overall Rating:
84
Max 100
| Size Rating: | 69/100 |
| Speed Score: | 85/100 |
| Agility Score: | (N/A)/100 |
| Quickness Score: | (N/A)/100 |
| Strength Score: | 88/100 |
Defensive End Success Factors (beta)
| [N/A] | Shuttle Drill time 4.30 or faster |
| [N/A] | Three Cone Drill Time 7.35 or faster |
| [N/A] | Broad Jump of at least 105 inches |
![]() | 24 or more 225lb Bench Press repetitions |
