Janzen Jackson NFL Combine Stats
Free Safety | McNeese State (LA) | Southland Conference | Division II

Player Info
| First Name: | Janzen |
| Last Name: | Jackson |
| Nickname: | |
| Position: | Free Safety |
| College: | McNeese State (LA) |
| Draft Class: | 2012 |
| Draft Age: | 21.4 |
Measurables
| Height: | 71.5 inches |
| Weight: | 188 pounds |
| BMI: | 26.48 |
| Arm Length: | 31.00 inches |
| Hand Size: | 9.38 inches |
| Wingspan: | (N/A) inches |
| Birthdate: | 12/14/1990 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.60 seconds | 40 Yard (MPH): | 17.78 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.59 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.61 seconds |
| Bench Press: | 9 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 36.5 inches |
| Broad Jump: | 125 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.15 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/5/2012 |
| 40 Yard Dash: | 4.51 seconds |
| 40 Yard (MPH): | 18.14 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.55 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.50 seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | 37.0 inches |
| Height: | 71.5 inches |
| Weight: | 188 lbs |
| Broad Jump: | 127 inches |
| Hand Size: | 9.38 inches |
| Arm Length: | 31 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.35 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By FS | % By Size |
| Height | 71.5" | 28.3 | -- |
| Weight | 188 lbs | 8 | -- |
| Hand Size | 9.38" | 55.5 | 62.9 |
| Arm Length | 31.00" | 25.1 | 35.5 |
| 40 Yd | 4.60 sec | 46.5 | 33.1 |
| 20 Yd | 2.59 sec | 88.5 | 73.9 |
| 10 Yd | 1.61 sec | 43.7 | 37.5 |
| Bench | 9 reps | 7.2 | 16.8 |
| Vertical | 36.5" | 64.9 | 69.4 |
| Broad Jump | 125" | 80.3 | 82.4 |
| Shuttle | 4.15 sec | 68.8 | 62.2 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
D
Overall Rating:
40
Max 100
| Size Rating: | 16/100 |
| Speed Score: | 38/100 |
| Agility Score: | 64/100 |
| Quickness Score: | 60/100 |
| Strength Score: | 33/100 |
Free Safety Success Factors (beta)
![]() | Faster than a 4.60 Forty Yard Dash Time |
![]() | Shuttle Drill time 4.05 or faster |
| [N/A] | Three Cone Drill time of 7.10 or faster |
| [N/A] | Vertical Leap 36 inches or higher |

