Tahj Brooks NFL Combine Stats
Running Back | Texas Tech | Big 12 Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Tahj |
| Last Name: | Brooks |
| Nickname: | |
| Position: | Running Back |
| College: | Texas Tech |
| Draft Class: | 2025 |
| Draft Age: | N/A |
Measurables
| Height: | 69.25 inches |
| Weight: | 214 pounds |
| BMI: | 32.13 |
| Arm Length: | 30.38 inches |
| Hand Size: | 9.13 inches |
| Wingspan: | 75.625 inches |
| Birthdate: | (N/A) |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.52 seconds | 40 Yard (MPH): | 18.1 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.63 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.56 seconds |
| Bench Press: | 16 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 35.0 inches |
| Broad Jump: | 120 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.06 seconds |
| Three Cone: | 6.90 seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 03/18/25 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 69.25 inches |
| Weight: | 214 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 9.13 inches |
| Arm Length: | 30.38 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By RB | % By Size |
| Height | 69.25" | 22.7 | -- |
| Weight | 214 lbs | 57.4 | -- |
| Hand Size | 9.13" | 35.6 | 42.9 |
| Arm Length | 30.38" | 30.5 | 29.4 |
| 40 Yd | 4.52 sec | 70.1 | 71.2 |
| 20 Yd | 2.63 sec | 68.1 | 66.7 |
| 10 Yd | 1.56 sec | 79.1 | 74.6 |
| Bench | 16 reps | 30.9 | 22.6 |
| Vertical | 35.0" | 59.7 | 56.3 |
| Broad Jump | 120" | 62.6 | 60.3 |
| Shuttle | 4.06 sec | 92.8 | 94 |
| 3 Cone | 6.90 sec | 55.6 | 0 |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
C
Overall Rating:
60
Max 100
| Size Rating: | 44/100 |
| Speed Score: | 71/100 |
| Agility Score: | 66/100 |
| Quickness Score: | 78/100 |
| Strength Score: | 36/100 |
Running Back Success Factors (beta)
![]() | Better than a 4.60 Forty Yard Dash Time |
![]() | Better than or equal to a 118 inch Broad Jump |
![]() | Better than or equal to a 6.90 Three Cone Drill Time |
![]() | Taller than five feet eight inches |

