Seth Henigan NFL Combine Stats
Quarterback | Memphis | American Athletic Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Seth |
| Last Name: | Henigan |
| Nickname: | |
| Position: | Quarterback |
| College: | Memphis |
| Draft Class: | 2025 |
| Draft Age: | N/A |
Measurables
| Height: | 75 inches |
| Weight: | 215 pounds |
| BMI: | 27.52 |
| Arm Length: | 32.00 inches |
| Hand Size: | 9.00 inches |
| Wingspan: | 76.750 inches |
| Birthdate: | (N/A) |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.76 seconds | 40 Yard (MPH): | 17.19 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.80 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.67 seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 31.5 inches |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.44 seconds |
| Three Cone: | 7.34 seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 03/18/25 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 75 inches |
| Weight: | 215 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 9 inches |
| Arm Length: | 32 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By QB | % By Size |
| Height | 75" | 57.9 | -- |
| Weight | 215 lbs | 37.6 | -- |
| Hand Size | 9.00" | 8.3 | 8.1 |
| Arm Length | 32.00" | 53.8 | 35.5 |
| 40 Yd | 4.76 sec | 74.4 | 32.1 |
| 20 Yd | 2.80 sec | 60.7 | 26.2 |
| 10 Yd | 1.67 sec | 62.7 | 28.3 |
| Bench | (N/A) reps | -- | -- |
| Vertical | 31.5" | 59 | 28.4 |
| Broad Jump | (N/A)" | 72.5 | 37.2 |
| Shuttle | 4.44 sec | 32.1 | 21.6 |
| 3 Cone | 7.34 sec | 10 | 10 |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
F
Overall Rating:
36
Max 100
| Size Rating: | 33/100 |
| Speed Score: | 49/100 |
| Agility Score: | 20/100 |
| Quickness Score: | 35/100 |
| Strength Score: | (N/A)/100 |
Quarterback Success Factors (beta)
![]() | Better than or equal to a 7.17 Three Cone Drill Time |
| [N/A] | Better than or equal to 49 MPH QB Ball Velocity |
![]() | Hand Size larger than 9.125 inches |
