Moliki Matavao NFL Combine Stats
Tight End | UCLA | Pac-12 Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Moliki |
| Last Name: | Matavao |
| Nickname: | |
| Position: | Tight End |
| College: | UCLA |
| Draft Class: | 2025 |
| Draft Age: | N/A |
Measurables
| Height: | 77.63 inches |
| Weight: | 260 pounds |
| BMI: | 31.06 |
| Arm Length: | 32.50 inches |
| Hand Size: | 9.50 inches |
| Wingspan: | 78.875 inches |
| Birthdate: | (N/A) |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.81 seconds | 40 Yard (MPH): | 17.01 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.84 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.70 seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 32.5 inches |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 03/17/25 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 77.63 inches |
| Weight: | 260 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 9.5 inches |
| Arm Length: | 32.5 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By TE | % By Size |
| Height | 77.63" | 84.8 | -- |
| Weight | 260 lbs | 80.1 | -- |
| Hand Size | 9.50" | 23.8 | 24.1 |
| Arm Length | 32.50" | 33.8 | 11.8 |
| 40 Yd | 4.81 sec | 50.9 | 53.2 |
| 20 Yd | 2.84 sec | 35.9 | 36.8 |
| 10 Yd | 1.70 sec | 43.9 | 41.2 |
| Bench | (N/A) reps | -- | -- |
| Vertical | 32.5" | 49.2 | 44.3 |
| Broad Jump | (N/A)" | 51.7 | 35.2 |
| Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
I
Overall Rating:
(N/A)
Max 100
| Size Rating: | 82/100 |
| Speed Score: | 52/100 |
| Agility Score: | (N/A)/100 |
| Quickness Score: | (N/A)/100 |
| Strength Score: | (N/A)/100 |
Tight End Success Factors (beta)
![]() | Faster than a 4.75 Forty Yard Dash Time |
| [N/A] | Broad Jump 110 inches or more |
| [N/A] | Vertical Leap 32 inches or higher |
![]() | Six foot two inches or taller |

