Joshua Simon NFL Combine Stats
Tight End | South Carolina | Southeastern Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Joshua |
| Last Name: | Simon |
| Nickname: | |
| Position: | Tight End |
| College: | South Carolina |
| Draft Class: | 2025 |
| Draft Age: | N/A |
Measurables
| Height: | 76.13 inches |
| Weight: | 239 pounds |
| BMI: | 29.69 |
| Arm Length: | 33.88 inches |
| Hand Size: | 10.13 inches |
| Wingspan: | 83.000 inches |
| Birthdate: | (N/A) |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.65 seconds | 40 Yard (MPH): | 17.59 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.72 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.62 seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 38.0 inches |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.40 seconds |
| Three Cone: | 7.22 seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 03/18/25 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 76.13 inches |
| Weight: | 239 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 10.13 inches |
| Arm Length: | 33.88 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By TE | % By Size |
| Height | 76.13" | 49.2 | -- |
| Weight | 239 lbs | 11.8 | -- |
| Hand Size | 10.13" | 72.9 | 83.1 |
| Arm Length | 33.88" | 82.6 | 80.2 |
| 40 Yd | 4.65 sec | 86 | 71.2 |
| 20 Yd | 2.72 sec | 79.8 | 65.7 |
| 10 Yd | 1.62 sec | 82.4 | 70.4 |
| Bench | (N/A) reps | -- | -- |
| Vertical | 38.0" | 94.4 | 89.2 |
| Broad Jump | (N/A)" | 94.1 | 87.3 |
| Shuttle | 4.40 sec | 47.7 | 48.5 |
| 3 Cone | 7.22 sec | 31.6 | 14.3 |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
C
Overall Rating:
55
Max 100
| Size Rating: | 27/100 |
| Speed Score: | 77/100 |
| Agility Score: | 38/100 |
| Quickness Score: | 67/100 |
| Strength Score: | (N/A)/100 |
Tight End Success Factors (beta)
![]() | Faster than a 4.75 Forty Yard Dash Time |
| [N/A] | Broad Jump 110 inches or more |
![]() | Vertical Leap 32 inches or higher |
![]() | Six foot two inches or taller |
